Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Пазарът на необслужвани кредити в Централна и Източна Европа достига своя връх?
Пазарът на дългове е продължил да се активизира през 2017 година. Това сочи един от изводите в новия доклад на Делойт за необслужваните банкови кредити (NPL), публикуван за шеста поредна година. Той представя общ преглед върху основните тенденции в банковия сектор в Централна и Източна Европа (ЦИЕ), анализирайки развитието на ключови показатели за необслужваните кредити, както и динамиката на пазарите на кредитни портфейли. Ето и още подробности от него.
Най-активните пазари в ЦИЕ с най-големи обеми от продадени портфейли през последните години са Румъния, Унгария, Хърватия, както и Словения. Корпоративните необслужвани кредити все още са най-активно търгуваните кредитни портфейли, някои инвеститори вече се насочват към жилищните ипотеки.
Според данните, 12-те държави от региона на ЦИЕ (с изключение на Украйна и Босна и Херцеговина), които проучването на Делойт обхваща, обемът на необслужваните кредити отбелязва значителен спад от 51 млрд. евро през 2015 до 44 млрд. евро през 2016. Заедно с Украйна и Босна и Херцеговина, обемът на необслужваните кредити възлиза на 61 млрд. евро в региона на ЦИЕ към края на 2016. Банковият сектор на Украйна е силно повлиян от необслужвани кредити, натрупани по време на икономическата и политическата криза.
Балаш Биро, Head of Portfolio Lead Advisory Services за Централна и Източна Европа, описва ситуацията в региона по следния начин: “Докато пазарите на дългове в Обединеното кралство и Ирландия се характеризират като зрели, то активността на продажбите на необслужвани кредити в Централна и Източна Европа и средиземноморските страни (Италия, Испания, Португалия, а също така и Гърция) значително нараства. Както и през 2016, подобрените макроикономически условия и подема на пазарите на недвижими имоти остават основните катализатори за продажби на необслужвани кредити в региона на ЦИЕ през 2017. Достъпът до евтино финансиране допринася за увеличаване на финансовите възможности на инвеститорите, като по този начин се стимулира търсенето. По отношение на предлагането, регулаторните органи и местните власти в много от регионите разработиха мерки, които да насърчат финансовите институции да продават подценени активи, както и непроизводствени активи. Инвеститори, които вече са изградили капацитет и са натрупали опит в обслужването на портфейли в региона на ЦИЕ е най-вероятно да бъдат включени в сделки с необслужвани кредити, които да реализират с цел увеличаване на техния портфейл, използвайки предимствата, възникващи от икономиите на мащаба. От друга страна, Делойт очаква ограничен брой нови инвеститори да навлязат в региона на ЦИЕ през следващите години, което се дължи на намаляващите планирани сделки. В допълнение по-големите пакети, които са по-привлекателни за голяма част от международните инвеститори са предлагани за продажба в Средиземноморския регион, за разлика от портфейлите, търгувани на пазарите на дългове в ЦИЕ. Поради това се предвижда фокусът на тези инвеститори да се измести към тези географски региони през следващите години. На базата на получените данни става ясно, че настоящият пазарен тласък, с който се характеризира региона на ЦИЕ дава възможност, както на продавачите, така и на купувачите на необслужвани кредити да завършат успешно сделките за максимално увеличение на портфейла.“
Делойт прогнозира, че продажбата на необслужвани активи ще остане най-често срещаната опция за намаляване на задлъжнялостта сред играчите от банковия сектор в региона на ЦИЕ през 2018. Все пак, редицата сделки с корпоративни необслужвани кредити, които наскоро бяха завършени, предполага, че в много държави ще нарастват продажбите на портфейли от жилищни ипотечни кредити. Инвеститорите вече са отделили значителни ресурси за унгарския пазар. В дългосрочен план, очакванията са, че активността на пазарите с необслужвани кредити в ЦИЕ постепенно ще намалее, като банките ще съкратят техните съществуващи обеми от необслужвани кредити до устойчиво ниво. Делойт също така прогнозира, че активността на вторичните пазари на необслужвани кредити ще се увеличи през следващите години. Пазарът на сделки с обслужвани банкови кредити и сделки с банкови дружества ще нарастват в съответствие с дългоочакваната консолидация на фрагментираните банкови пазари в ЦИЕ.
България - приятно изключение
Както потребителските, така и корпоративните обеми от необслужвани кредити значително намаляват с 21.4% и 13,6%, респективно, като резултат от изчистването на счетоводните баланси от необслужваните кредити и отписването на напълно обезценени експозиции. Според Гавин Хил, съдружник Финансово консултиране в Делойт България, основен двигател за този спад са били няколко големи сделки, реализирани през 2016 и 2017, които привлякоха интереса на значими международни стратегически и финансови инвеститори. Двете основни завършени сделки с портфейли от необслужвани кредити през 2016 в България са свързани с Пощенска банка и Националната банка на Гърция. Първата сделка от страна на Пощенска банка бе продажбата на портфейл от необезпечени потребителски кредити на стойност 145 млн. евро. Вторият продаден портфейл също от потребителски кредити с номинална стойност 70 млн. евро. До октомври 2017 няма изцяло завършена сделка за необслужвани кредити, но се реализирана продажба на портфейл по проекта Taurus с номинална стойност 90 млн. евро. Общият коефициент на необслужваните кредити в България в края на 2016 г. е в размер на 13.3%.
През 2015 и началото на 2016 банките се съсредоточиха върху изчистването на балансите си в хода на подготовката за прегледа на качеството на активите и стрес теста, провеждан от Българската народна банка (БНБ). Показателят за капиталната адекватност на българския банков сектор отбеляза стабилно ниво от 22.2.%, което бе значително по-високо от минималните изисквания. В банковия сектор имаше консолидация, която доведе до намаляването на пазарния дял на гръцките банки. През март 2016 г. базираната в България Пощенска банка (дъщерно дружество на Eurobank Ergasias) придоби Alpha Bank Bulgaria от Alpha Bank SA. През юни 2017 белгийската KBC Group придоби 99.1 % от Обединена българска банка (ОББ) от Националната банка на Гърция. Според Гавин Хил, очакванията за 2018 година са тя да бъде активна за пазара на необслужваните кредити с приключването на няколко текущи сделки и няколко нови сделки и играчи в колекторския бизнес.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.