Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Предпазлива търговия на борсите в Европа преди резултатите от срещата на Фед*
Европейските акции записаха предимно понижения в ранната търговия в сряда, след като повечето инвеститори се отдръпнаха настрана от търговията преди решението на Федералния резерв на САЩ за паричната политика.
Общият европейски индекс STOXX 600 се понижи с 1,08 пункта, или 0,25%, до 425,74 пункта, задържайки се на ниво малко под едногодишния си връх след предпазливата търговия на азиатските пазари. Немският показател DAX напредна с 18,44 пункта, или 0,13%, до 14 576,02 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 отчете спад от 20,03 пункта, или 0,29%, до 6 783,58 пункта. Френският измерител CAC 40 изтри 8,28 пункта от стойността си, или 0,14%, достигайки ниво от 6 047,15 пункта.
Становището на Фед за паричната политика се следи отблизо от всички участници на пазарите, след като скорошният ръст на доходността по държавните ценни книжа даде нов тласък на опасенията за ръст на инфлацията, след като американската икономика се възстанови от пандемията.
„На този етап Федералния резерв вероятно смята, че въздействието от високата доходност на облигациите върху фондовия пазар е сравнително скромно“, коментира Давал Джоши, главен стратег на BCA Research в Лондон.
„Те ще се придържат към този сценарии, като агресивна намеса може да се очаква само в случай на пазарна криза“, добави той,
Пренасочването на инвестициите към някои по-ниско оценени сектори, като например банковия и енергийния сектор, доближи европейските акции близо до рекордните нива, регистрирани в началото на миналата година, тъй като търговците разчитат че разпространението на ваксини и фискалните стимули ще подкрепят силно възстановяване на глобалната икономика през тази година.
Акциите на BMW поскъпнаха с 5,08%, след като германският автомобилопроизводител съобщи, че очаква значителен ръст на печалбата преди облагане с данъци през 2021 г.
Европейският автомобилен индекс SXAP напредна с 2% до най-високото си ниво от 2018 г., следвайки скока на акциите на Volkswagen с 5,94%, след като компанията прогнозира ръст на доставките, продажбите и печалбата през 2021 г. в сравнение с предходната.
Разнопосочна търговия Уолстрийт
Основните индекси на Нюйоркската фондова борса записаха смесени резултати във вторник, като Dow прекрати седемдневната си печеливша серия преди обявяването на становището на Федералния резерв за паричната политика, предаде Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones се понижи със 127,51 пункта, или 0,39%, до 32 825,95 пункта. Широкообхватният измерител Standard & Poor’s 500 отчете спад от 6,23 пункта, или 0,16%, до 3 962,71 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна с 11,86 пункта, или 0,09%, до 13 471,57 пункта.
S&P 500 и Dow все още са близо до рекордно високите си нива, но нарастващите притеснения сред инвеститорите, че лихвените проценти може да се повишат, отслабиха акциите. Пазарът достигна най-ниското си ниво в сесията, след като доходността по 10-годишните американски държавни ценни се покачи за кратко до над 1,62% в следобедната търговия.
Търговците ще получат повече насоки от Федералния резерв за лихвените проценти и инфлацията днес. Централната банка започна двудневната си среща във вторник, като след края й днес се очаква изявление от нейния председател Джером Пауъл.
„Пазарите ще слушат внимателно всяка дума от пресконференцията на Пауъл“, коментира Рик Райдър, главен инвестиционен директор на Глобален фиксиран доход в BlackRock Inc. „Ако той не каже нищо, това ще раздвижи пазара. Ако той каже много неща, това също ще раздвижи пазара“.
Скорошният ръст на доходността по облигациите доведе до оттегляне от акциите на растеж (основно в технологичния сектор), тъй като бъдещите парични потоци на тези компании започват да изглеждат не толкова атрактивни колкото другите активи
„Разпространението на ваксини срещу COVID-19 ни приближава до пълното отваряне на икономиката, което вероятно ще бъде най-важният фактор за оценката на перспективите за икономически растеж през 2021 г.“, коментират стратези от at LPL Financial. „Очакваме опасенията около лихвите да избледнеят“, добавят те.
Пазарът във вторник бе подкрепен от поскъпването на акциите на технологичните гиганти Apple, Alphabet и Amazon, чиито акции поскъпнаха съответно с 1,27%, 1,43% и 0,33%. Книжата на Apple и Amazon се представят слабо през последните месеци, тъй като инвеститорите пренасочиха вниманието си от технологичния сектор към цикличните акции. Според някои стратези обаче книжата на водещите технологични компании започват да завръщат своята привлекателност.
Междувременно стана ясно, че търговията на дребно се е свила повече от очакваното през февруари – с 3%. Същевременно с това данните за януари бяха ревизирани на ръст от 7,6%, което е най-силният скок от седем месеца.
Смесени резултати в Азия
Водещите индекси на фондовите борси в Азиатско-тихоокеанския регион не успяха да намерят единна посока в сряда, тъй като инвеститорите останаха предпазливи преди обявяването на резултата от двудневното заседание на Федералния резерв на САЩ, предаде Маркетоуч.
Инвеститорите очакват председателят на Фед Джером Пауъл да опита да убеди колебливите финансови пазари, че централната банка ще продължи да осигурява подкрепа без да насърчава ръста на инфлацията.
„Срещата на Фед има потенциала както да повиши, така и да успокои някои от скорошните притеснения на пазара, свързани с нарастването на доходността по държавните ценни книжа“, коментира Джинги Пан от IG.
Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 се понижи с 6,76 пункта, или 0,02%, до 29 914,33 пункта.
В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite отчете спад от 1,18 пункта, или 0,03%, до 3 445,55 пункта. Хонконгският измерител Hang Seng се повиши с 6,43 пункта, или 0,02%, до 29 034,12 пункта.
Южнокорейският показател Kospi записа спад от 19,67 пункта, или 0,64%, до 3 047,5 пункта.
В Австралия индексът ASX200 изтри 31,9 пункта от стойността си, или 0,47%, завършвайки сесията при ниво от 6 795,2 пункта.
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха повишения в ранната търговия. Основният бенчмарк SOFIX отчете ръст от 1,38 пункта, или 0,28%, до 492,93 пункта. BGBX40 се повиши с 0,23 пункта, или 0,21%, до 109,87 пункта. BGTR30 напредна с 0,98 пункта, или 0,19%, до 528,82 пункта. BGREIT остана без промяна на ниво от 145,16 пункта.
*Информацията е актуална към 13:10 часа
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.