Промени за ценните книжа, обезпечени с държавни облигации

Промени за ценните книжа, обезпечени с държавни облигации

Европейската комисия предложи днес да бъдат премахнати необоснованите законови пречки пред пазарно насоченото развитие на ценни книжа, обезпечени с държавни облигации (ЦКОДО).

Тези ценни книжа биха били издавани от частни институции като вземания по портфейл с държавни облигации от еврозоната. По своята същност ЦКОДО не биха включвали споделяне на заплахите и загубите между държавите от еврозоната. Само частните инвеститори биха споделяли опасността и възможните загуби. Тези нови средства ще помогнат на инвестиционни фондове, застрахователни дружества или банки, за да разнообразят своите портфейли с държавни ценни книжа.

Това ще допринесе за отслабването на връзката между банките и техните държави, която въпреки постигнатия напредък, в някои случаи остава силна. ЦКОДО не биха повлияли отрицателно върху съществуващите национални пазари на облигации.

Как ще действат ЦКОДО

ЦКОДО представляват разнообразен набор от държавни облигации от еврозоната, които включват държавни облигации от всички държави от еврозоната, в зависимост от тяхното икономическо значение. Инвеститорите могат да изберат дали да купят "застрашени" ценни книжа. Най-"опасните" ценни книжа първи биха понесли възможните загуби по отношение на основния набор облигации, но в замяна биха донесли на инвеститорите по-висока възвръщаемост.

Предложението би премахнало съществуващите законодателни пречки, защото за ЦКОДО се предвижда същия законов режим, както за националните държавни облигации от еврозоната, деноминирани в евро (по отношение на капиталовите изисквания например). Банките и другите инвеститори в ЦКОДО, биха постигнали по-голямо разнообразие и по-малка заплаха за своите портфейли с държавни облигации, което ще окаже положително въздействие върху стабилността на финансовата система.

По своята същност ЦКОДО не биха включвали споделяне на опасности и загуби между държавите от еврозоната. ЦКОДО ще бъдат съставяни от частни субекти, създадени единствено с цел емитирането и управлението на тези инструменти.

С днешното предложение се определят точни изисквания по критерии за допустимост, чрез които ЦКОДО да могат да се ползват от предвидения законодателен режим. Това ще подобри ликвидността на ЦКОДО, като ги направи привлекателни за по-голям брой инвеститори. С предложението се изменят и закони за ЦКОДО, държани от банки и други финансови институции.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ