Публикуваха имотните декларации на политици и управляващи. Сред най-заможните са министрите Караджов и Събев

Публикуваха имотните декларации на политици и управляващи. Сред най-заможните са министрите Караджов и Събев

Антикорупционната комисия публикува декларациите за имущество и интереси, подадени от лицата, заемащи висши публични длъжности, за периода 18 август - 31 декември 2021 г. Публикувани са встъпителните декларации на народните представители от 47-ото Народно събрание. Сред най-заможните от управляващите се очертават регионалният министър Гроздан Караджов съпругата му, както и транспортният министър Николай Събев. Най-скромна е декларацията на финансовия министър Асен Василев. А министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер и жена му имат имоти за над 800 хиляди лева, но нямат кола.  

Президентът Румен Радев е декларирал заплата от 5000 лева, а съпругата му Десислава Радева - 2000 лева спестявания, декларирани и в предходна година. Държавният глава има спестявания от 70 200 лв. Вложенията в инвестиционни и пенсионни фондове възлизат на 5662 лева, а годишната данъчна основа от трудови доходи – Радев е получил 152 573 лева, а съпругата му - 10 476 лева.

При встъпването си в длъжност като премиер Кирил Петков е имал два доларови влога – единият е с 50 хиляди долара, а другият – със 70 хиляди долара. Има и банков депозит с 20 хиляди лева в банка в България. Не е давал заеми, нито ползва кредит. Премиерът е декларирал един апартамент от 83 квадрата в столицата, на който обаче не е собственик, и два семейни автомобила – Lexus за 60 хил. лева и Mini Cooper за 13 500 лв.  

Петков обаче е изцяло собственик на сладкарницата на съпругата си Линда, а е имал и дялове в две фирми – "Скиноа" ООД и "Верита" ООД. Първата фирма се занимава със софтуер, маркетинг и други дейности, регистрирана в квартал "Бъкстон" в столицата. Според Търговския регистър обаче още на 14 май м.г., когато стана служебен финансов министър, Кирил Петков е прехвърлил дела си от 6700 лв. в учредителния капитал на фирмата на един от съдружниците си Мартин Драгулев. Няколко дни по-рано е направил същото и с дела си във фирмата "Верита" ООД, където част от съдружниците му съвпадат с тези от другата фирма.

Освен това през 2021 г. Кирил Петков е бил член на съвета на директорите и изпълнителен директор на "Провиотик" АД, управител на "Майкъл Кирил" ООД, и член на ръководствата на неправителствени организации – сдружение "Да запазим Корал" и на Фондация "Център за икономически стратегии и конкурентоспособност".   

Председателят на Народното събрание Никола Минчев декларира апартамент от 98 кв. метра, придобит през  2018 г. на стойност 272 838 лв. Той има и гараж от 12 кв. метра, придобит през същата година за 23 469 лв. Минчев притежава и два автомобила, купени през 2018 г. на обща стойност 81 856 лв. Банковите му влогове са в България и са за 17 893 лв., както и влог за 294 евро или- 575 лв. Съпругата му Силвия Минчева има сметка от 15 000 лв. 

Бившият премиер Бойко Борисов от своя страна е декларирал, че притежава малко над 184 хил. лв. налични финанси. 

Вицепремиерът и министър на регионалното развитие Гроздан Караджов и съпругата му Цецка Никофорова притежават апартамент от 298 квадрата в италианската столица Рим, който са закупили през 2021 г. за почти 2 млн. лв. Двамата имат и къща в район "Витоша" с 1101 квадрата разгърната площ, купена през 2010 г. за 190 хил. лв., както и още няколко имота – апартамент в "Лозенец", къща в пазарджишкото село Виноградец, гараж в столичния район "Оборище". Семейството притежава и 5 автомобила, като последният е Mercedes EQC, придобит през 2021 г. срещу 150 хиляди лева.

Вицепремиерът по еврофондовете и министър на финансите Асен Василев е декларирал апартамент от 54 квадрата в София, закупен през 2016 г. срещу 58 572 лв. Има банков влог от 66060 лв. Няма кола на свое име, нито земеделски земи или заеми. По данни на "24 часа", до 7 май м.г., което е около назначаването му за служебен министър на финансите, Василев е бил едноличен собственик на капитала на „СТВ Консълтинг“ ЕООД и управител на дружеството. На тази дата той е продал собствеността си на Марио Сотиров срещу сума, която не е упомената в протокола. На същата дата той е продал на същия Марио Сотиров и собствеността си във фирмата "Пробитас" ЕООД. 

Вицепремиерът и министър на околната среда Борислав Сандов няма имоти на свое име. За сметка на това съпругата му Яна Сандова е собственик на апартамент в София с размер 98 квадратни метра, и притежава части от още два апартамента с площ 82 и 61 квадрата. Тя има и гараж, мазе и таванско помещение. В декларацията обаче не са посочени цените на придобиване на нито едно от недвижимото имущество.  Двамата съпрузи делят общ лек автомобил – "Форд Фиеста", купен за 2 хил. лв. миналата година. Сандов няма банкови влогове, докато съпругата му има спестени в банка 73 647 лв. 

Сред заможните в изпълнителната власт е министърът на транспорта Николай Събев, който е имал участия в 9 фирми, преди да поеме поста в изпълнителната власт. Повечето от тях са част от куриерския бизнес. Събев е декларирал 24 недвижими имота, сред които няколко апартамента в Созопол, апартамент в Русе, две къщи в София и две къщи в Испания. Николай Събев притежава четири леки автомобила и 13 мотоциклета. На влог държи близо над 9 млн. лева.

Вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова дели със съпруга си Митко Нинов няколко имота – ателие, гараж и апартамент в София. Единият, придобит през 1999 г. за 28 233 лв., е с площ 125 кв. метра. С него върви и гараж 23 квадрата, купен за 4275 лв. Другият апартамент е от 89 квадрата и е купен през 2004 г. за 21 514 лв. В Мизия Нинова притежава и 1/6 от апартамент, а съпругът й има дял от къща, както и от нива, които обаче са придобити по наследство. Двамата имат общ автомобил "Акура МДХ", купен за 15 хил. лв. през 2018 г. Вицепремиерът е декларирала 5 хил. лв. налични средства, а в банка семейството държи 55 хил. лв.

Министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер и съпругата му Виолета притежават имоти за 801 888 лв., но нямат кола, става ясно от имуществената декларация. Семейството притежава дялове от 6 апартамента във Варна. Най-големият от тях е разделен между съпрузите и е с големина 125 кв. метра, придобит за близо 190 хил. лв. през 2013 г. Пет от тях са собственост единствено на съпругата на Даниел Лорер Виолета. Четири са придобити чрез дарение, а петият е купен за 29 хил. лв. през 2001 г. Семейството има и 2/6 от магазин в морската столица. 

В София пък двамата имат по 3/8 от апартамент с големина 73 кв. метра, но отново придобит чрез дарение. Семейство Лорер притежава и две вили във Варна - едната е придобита на стойност 58 000 лв. и е с големина 916 кв. метра, а втората - за 58 674 лв. и е с площ 729 кв. метра. Семейството има три права на строеж във Варна, най-голямото от които е 130 кв. м., но отново имат само 1/6 от него. Притежават и по 1/6 от два парцела в Кранево - единият е 10 хил. квадрата, а другият - 15 хил. В София съпрузите имат и два предварителни договора за покупко-продажба. Отделно от това, семейство Лорер са собственици на дялове от три ниви в Бистрица край София и във Варвара край Царево с обща площ 9 декара. 

В банка семейството държи общо 41 901 в левове, както и 112 279 евро в Белгия и Лихтенщайн. Лорер има и ценни книжа на стойност 19074 лв., както и държи 0,5% от инвестиционния фонд Brightcap Venture Cooperatief, основан от него, и 51% във фирмата "Лоза БГ". Даниел и Виолета Лорер не са декларирали нито едно превозно средство, както и никакви налични парични средства. 

Туристическият министър Христо Проданов живее в жилище от 98 квадрата, което съпругата му Борислава Проданова е придобила още през 1977 г., т.е. две години след раждането си. Проданов е декларирал лека кола "Шкода Октавия", както и влогове за около 130 хиляди лева. Съпругата му има и 50% участие във фирмата "Теоли" ООД, която според Търговския регистър е с предмет на дейност изграждане и поддържане на басейни и спа центрове. Самият Проданов е бил съдружник в нея до 2012 г., но е продал дела си на Николай Нинов. Последният публикуван финансов отчет на дружеството е от 2016 г., но от него излиза, че фирмата не е имала дейност, тъй като отчита 0 лева приходи. 

Енергийният министър Александър Николов при встъпването си в длъжност е обявил собственост на идеални части от пет апартамента в София, четири от които придобити в периода 2016-2019 г. и един от 1993 г. Декларирал е и къща с двор в Симитли, придобита през 2019 г., но без да посочва цена за придобивката, както и гараж в столицата, негова собственост от 2019 г. Към януари 2021 г. се е освободил от единия имот и е обявил четири апартамента в София. 

Миналата година е декларирал че изплаща два ипотечни кредита съответно за 95 014 лв. и 90 774 лв. Енергийният министър кара "Ауди" от 2019 г., придобито за 25 000 лв. Към януари депозитът му е 33 000 лв., обявил е заем от местни лица в размер на 330 000 лв. и ипотечен кредит за 88 155 лв. Към днешна дата има дялове от капитала на две дружества - "Булсан груп" и "Сити Кепитъл".

Земеделският министър Иван Иванов е декларирал около 230 хиляди лева налични средства и банкови влогове, две коли – "Мазда" и "Тойота", както и имоти в Шумен и столицата. В повечето от тях обаче притежава само определени идеални части. Жилището му в столицата, придобито през 2016 г. срещу близо 140 хиляди лева, е с 91 квадрата площ и е общо притежание на него и на съпругата му Свилена.

Той е посочил че е и съдружник в "Проджект инженеринг" ООД, но фирмата според Търговския регистър е в ликвидация от началото на 2021 г., съобщава "24 часа". В нея делът на Иванов е много малък и е придобит по наследство през 2019 г. от починалия му баща. Иванов обаче е декларирал, че все още е член на управителния съвет на едно от най-големите ловни стопанства в страната - "Паламара", което е част от Североизточното държавно предприятие и е една от големите и престижни ловни резиденции в България. 

Министърът на културата Атанас Атанасов не е декларирал нищо освен два влога в британски лири на стойност близо 106 хил. лв. 

Спортният министър Радостин Василев е обявил в имотната си декларация апартамент в София от 110 квадрата. Той е закупен за 144 731 лв. през 2011 г. В брой Василев има 150 хил. лв. и още 26 хил. евро, не са декларирани банкови влогове.

Министърът на електронното управление Божидар Божанов декларира малък апартамент от 69 квадрата в столицата, два леки автомобила "Хонда", придобити през 10 години – първият през 2008 , а вторият през 2018 г., както  и 100 хиляди лева парични средства. В края на годината той все още се е водил за притежател на 50% от регистрираното в Холандия дружество "LogSentinel" B.V., което е било изцяло негово преди десетина години, но в което делът му прогресивно намалява оттогава, личи от Търговския регистър. 

Бившата шефка на НАП Галя Димитрова си е тръгнала от поста с банков кредит за 21 376 лв. и три кредитни карти с лимити съответно 4800, 10 000 и 1915 лв.

Сегашният директор на Приходната агенция Румен Спецов не притежава нищо, освен парцел в с. Камен Бряг, който дели с половинката си Плама Спецова. Придобили са го през 2017 г. срещу 16 770 лв. всеки от тях. 

Управителят на БНБ Димитър Радев има влогове и акции. Той държи на депозит 704 608 лв., 259 173 евро, 162 886 долара и още 17037 долара. Съпругата му Маргарита Радева има три - 22 516 лева, 153 186 долара и още един в долари за 3010 лв. Двамата имат и разнообразни пакети акции за над 100 000 лв, а съпругата има дялове в одиторска фирма. 

Директорът на Митниците Павел Тонев има влог за 4000 лв., а съпругата му Ваня Тонева е с депозит от 10 000 лв. Тонев е обявил и кредитна карта с лимит от 7000 лв., а половинката му с малко по-голям лимит - 8000 лв. При встъпването в длъжност Тонев е обявил участие в две консултантски компании- "АТН - ЕВропа" и "Т2 Консулт", а съпругата му има търговско дружество "Сарбул 2016". 

За разглеждания период общо 182 задължени не са подали в срок декларациите си. Според закона, лице, заемащо висша публична длъжност, което не подаде декларация в срок, се наказва с глоба в размер от 1000 до 3000 лв. В случаите на неподаване на декларация, когато се установи, че няма обективна причина за това, след решение на Комисията се образува и проверка за установяване на незаконно придобито имущество. За 2021 г. общият брой на хората, подали декларации, е 12 430. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?