Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Ръст на борсите в Европа преди срещата на Фед*
Водещите европейски борсови индекси записаха повишения в ранната търговия във вторник, подкрепени от оптимистичните прогнози за печалба на Volkswagen и Zalando, докато инвеститорите чакат коментарите на Федералния резерв на САЩ за скорошният ръст на инфлацията, предаде Ройтерс.
Общият европейски индекс STOXX 600 се повиши с 1,94 пункта, или 0,46%, до 425,02 пункта, доближавайки се до рекордния си връх, регистриран през миналата година. Немският показател DAX отчете ръст от 81,55 пункта, или 0,56%, до 14 542,97 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 напредна с 35,82 пункта, или 0,53%, до 6 785,52 пункта. Френският измерител CAC 40 се повиши с 10,16 пункта, или 0,17%, до 6 046,13 пункта.
Акциите на Volkswagen скочиха с 5,35%, след като вторият най-голям производител на автомобили в света изрази увереност, че мерките за съкращаване на разходите ще помогнат за подобряване на маржове на печалба през идните години. На този фон автомобилният индекс SXAP напредна с 1,55%.
Цената на книжата на Zalando се повиши с 4,38%, след като германският онлайн търговец на модни стоки представи прогноза за ръст на приходите през 2021 г., която надмина пазарните очаквания.
Вниманието на инвеститорите е насочено върху двудневната среща на Федералния резерв, която ще започне по-късно днес и ще приключи в сряда. Много анализатори се опасяват, че потенциалният скок на инфлацията на фона на икономическото възстановяване може да накара централната банка да затегне паричната си политика по-рано от очакваното.
„Идеалната ситуация за пазарите би била тази, в която централна банка ще каже: „Да, имаме притеснения в посока инфлацията и ще предприемем мерки, за да предотвратим твърде големия и ръст“, коментира Конър Кембъл от SpreadEx. „Много вероятно е обаче Фед да покаже, че се чувства комфортно с инфлация, достигаща 2% и нагоре“, добави той.
Макар че оптимизмът около икономическото възстановяване подкрепи пазарите до рекордно високи нива, опасенията относно сравнително бавното темпо на ваксинация срещу COVID-19 в Европа продължават да оказват влияние на пазара, след като Швеция стана поредната страна, поставила на пауза имунизацията с препарата на AstraZeneca, след като няколко държави съобщиха за възможни сериозни странични ефекти.
Deutsche Bank понижи прогнозата си за икономическият растеж на Еврозоната през 2021 г. с един процентен пункт заради продължаващото действие на ограничителни мерки срещу разпространението на коронавируса в региона. Същевременно с това банката повиши прогнозите си за Обединеното кралство, САЩ и Индия.
Нови рекорди на Уолстрийт
Американските борсови индекси регистрираха повишения във вторник, като Dow Jones и S&P 500 достигнаха нови рекордни върхове на фона на оптимизма около повторното отваряне на икономиката след пандемията, предаде Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones се повиши със 174,82 пункта, или 0,53%, до 32 953,46 пункта, записвайки седмата си поредна сесия на ръст. Това е най-дългата серия в зеления сектор за индекса на сините чипове от месец август насам. Широкообхватният измерител Standard & Poor’s 500 напредна с 25,6 пункта, или 0,65%, до 3 968,94 пункта, завършвайки сесията с нов рекорд и пети пореден ден на ръст.Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq се повиши със 139,84 пункта, или 1,05%, до 13 459,71 пункта.
През по-голямата част от деня акциите се търгуваха в червената зона, но основните индекси успяха да регистрират ръст в последните минути на търговията. Книжата на компаниите, които могат да спечелят най-много от отварянето на икономиката, записаха силен ръст. Положително бе и представянето на някои големи технологични компании като Apple, които в последно време отчитат загуби на борсите.
Акциите на American Airlines и United Airlines скочиха със съответно със 7,70% и 8,26%, след като въздушните пътувания през уикенда достигнаха най-високото си ниво от повече от година на фона на разпространението на ваксини срещу COVID-19.
Книжата на Apple поскъпнаха с 2,45%, като по-този начин загубите на компанията от началото на годината паднаха до под 7%.
Междувременно Данъчната администрация на САЩ започна да обработва директните плащания от 1400 долара за милиони американци, част от пакета от икономически стимули за 1,9 трлн. долара, окончателно одобрен през миналата седмица.
Акциите достигнаха най-ниската си стойност за деня, след като Италия присъедини към Германия, Франция, Ирландия и Холандия в прекратяването на употребата на ваксината срещу COVID-19 на AstraZeneca и Оксфордския университет на фона на опасения около случаи на кръвни съсиреци. В крайна сметка обаче пазарите преодоляха тези притеснения.
„Инвеститорите трябва да взимат предвид безпокойството около прегряването на икономиката и затягането на политиката на Федералния резерв, които обхванаха пазарите през последните седмици“, коментира Дейвид Костин Голдман от Goldman Sachs. „Смятаме, че оценките на акциите би трябвало да устоят на доходност по 10-годишните държавни ценни книжа от около 2% без особени затруднения“, добави той.
В понеделник 10-годишните американски облигации се задържа на ниво от около 1,6%, след като в петък достигна най-високото си равнище от повече от година. Нарастването на доходността по облигациите през последните седмици накара инвеститорите да пренасочат вниманието си към цикличните акции.
„Доходността по облигациите продължава да е основният риск за фондовите пазари“, коментира Джим Полсен, главен инвестиционен стратег в Leuthold Group. „Те обаче са спокойни днес, като забавянето на темпото им на растеж позволява на инвеститорите да се фокусират върху факта, че доходността остава ниска като цяло“, добави той.
Ръст в Азия
Водещите индекси на фондовите борси в Азиатско-тихоокеанския регион регистрираха повишения във вторник в очакване на двудневната срещата на Фед в САЩ, която ще започне днес, предаде Си Ен Би Си.
„Това несъмнено е фактор, който кара инвеститорите да бъдат по-предпазливи в началото на седмицата. Вниманието е фокусирано върху това дали новите икономически прогнози ще подкрепят очакванията за вдигане на лихвите“, коментира Родриго Катрил от в National Australia Bank.
Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 се повиши със 154,12 пункта, или 0,52%, до 29 921,09 пункта.
В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite отчете ръст от 26,79 пункта, или 0,78%, до 3 446,73 пункта, докато по-малкият показател Shenzhen Composite напредна със 122,89 пункта, или 0,91%, до 13 642,96 пункта. Хонконгският измерител Hang Seng се повиши със 193,93 пункта, или 0,67%, до 29 027,69 пункта.
Южнокорейският показател Kospi записа ръст от 21,46 пункта, или 0,7%, до 3 067,17 пункта.
В Австралия индексът ASX200 напредна с 54,1 пункта, или 0,8%, до 6 827,1 пункта.
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха смесени резултати в ранната търговия. Основният бенчмарк SOFIX отчете спад от 0,70 пункта, или 0,14%, до 487,77 пункта. BGBX40 се задържа на ниво от 109,61 пункта. BGTR30 напредна с 0,02 пункта до 527,37 пункта. BGREIT остана на ниво от 144,85 пункта.
*Информацията е актуална към 13:10 часа
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.