Русия извърши плащане по външния си дълг в долари, за да избегне дефолт

Русия извърши плащане по външния си дълг в долари, за да избегне дефолт

Русия изглежда е направила обрат в позицията си, извършвайки просрочени плащания в долари по международните си дългови задължения, за да избегне дефолт, предаде Ройтерс.

По-рано Москва заяви, че ще плаща дълговете си само в рубли, докато над половината от валутните й резерв продължават да са замразени заради западните санкции.

Късно вчера руското финансово министерство съобщи, че е извършило плащане по от 564,8 млн. долара по еврооблигации с падеж през 2022 г. и 84,4 млн. долара по еврооблигации с падеж през 2024 г. И двете плащания са извършени в долари, както е предвидено в споразуменията.

 Високопоставен представител на САЩ потвърди, че плащанията са извършен без да бъдат използвани замразените в САЩ валутни резерви, като добави, че точният произход на средствата не е ясен.

Заместник-министърът на финансите на САЩ Уоли Адейемо каза пред Ройтерс, че плащанията са източили средства от военното ковчеже на Русия и че са „знак за успех“ за санкционната политика на САЩ.

„Нашата всеобхватна цел е да се опитаме да източим Русия от ресурсите, които използва, за да поддържа икономиката си и да финансира военните си усилия, и така да спрем нахлуването им в Украйна", каза Адейемо.

Русия заяви, че е насочила необходимите средства към лондонския клон на Citibank, един от т.нар. „агенти по плащанията на облигациите“, чиято работа е да ги изплащат на притежателите на облигации. От Citibank са отказали коментар пред Ройтерс.

„Плащанията са извършени във валутата на емисия на съответните еврооблигации – в щатски долари“, съобщи руското финансово министерство. „По този начин задълженията за обслужване на еврооблигациите са изпълнени“, посочват оттам.

Двама притежатели на облигации казаха, че все още не са получили средствата, но процесът може да отнеме дни.

„Не виждам причина те (агентите по плащанията) да не могат да извършат това плащане“, каза Каан Назли, портфолио мениджър на екипа в Neuberger Berman, който държи руски държавни облигации.

Русия не е изпадала в дефолт от какъвто и да е било тип от финансовия крах през 1998 г. и не е се е проваляла в покриването на задълженията по външния дълг от 1918 г., когато СССР отказва да плаща дълговете на царска Русия.

Рискът от дефолт обаче нараства, тъй като западните страни наложиха санкции на Русия в отговор на нейната инвазия в Украйна, която Москва нарича „специална военна операция“.

Лихвените плащания трябваше да бъдат изплатени по-рано този месец, но 30-дневният „гратисен период“, който държавните облигации често имат в условията си, означава, че крайният срок преди обявяване на неизпълнение е 4 май.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ