Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Седем причини за глобалния ръст на инфлацията
От купуването на хранителни стоки до отоплението на домовете ни, разходите за живот се покачват рязко по целия свят. Глобалната инфлация е на най-високото си ниво от 2008 г. насам. От Би Би Си дават няколко причини за това:
Растящите цени на енергията и горивата
Цените на петрола се понижиха в началото на пандемията, но търсенето постепенно се възстанови. Благодарение на това цените достигнаха най-високото си ниво от 2014 г. насам. В САЩ един галон (3,79 литра) бензин струва средно 3,31 долара спрямо 2,385 долара година по-рано. Ситуацията не е по-различна във Великобритания или ЕС, където цената на природния газ също нарасна значително, което донесе астрономически сметки за отопляващите се със синьо гориво семейства. Зад ръста на цените стои рязкото покачване на търсенето в Азия и студената зима в Европа от предходната година, която доведе до изразходване на запасите в хранилищата.
Недостиг на стоки
Цените на много потребителски стоки от ежедневието скочиха значително по време на пандемията. Потребителите, останали вкъщи заради блокадите от миналата година, похарчиха повече пари за стоки от бита и подобрение на дома, тъй като не можеха да ходят на ресторанти и почивки. Оттогава насам производителите в много страни, особено в Азия, не успяват да отговорят на огромното търсене. Това доведе до недостиг на редица материали, включително пластмаса, бетон и стомана, което вдига цените им. И има недостиг на микрочипове, които са жизненоважни компоненти за производството в редица сектори – от автомобилния до този на потребителската електроника.
Транспортни разходи
Международните компании за контейнерните превози, които пренасят стоки по цял свят, също изпитват затруднения заради високото търсене. Това означава, че търговците на дребно трябва да плащат повече за доставките на стоки в техните складове и магазини. Тези разходи се пренасят върху цените за крайните потребители. Сpeднитe paзxoди зa дocтaвĸa нa 40-фyтoв ĸoнтeйнep от Азия до Европа са 17 хил. долара, което е над 10 пъти повече в сравнение с година по-рано, когато сумата беше 1500 долара. Проблемът се изостря и от липсата на шофьори на камиони в някои части на европа.
Повишаване на заплатите
Много хора напускаха или смениха работата си по време на пандемията. В САЩ през април м.г. повече от 4 милиона души са напуснали работа, сочат данните на Министерството на труда. В резултат много фирми имат проблеми с набирането на персонал като шофьори и сервитьори в ресторанти. Това накара компаниите да повишат заплатите и да започнат да предлагат различни бонуси, за да привличат обратно работна ръка. Голяма част от тези разходи се прехвърля върху потребителите.
Изменение на климата
Екстремните метеорологични условия в много части на света също допринасят за инфлацията. Глобалните доставки на петрол бяха засегнати от ураганите Айда и Никълъс, които преминаха през Мексиканския залив и нанесоха щети на петролната инфраструктура на САЩ. Проблемите с производството на микрочипове се влошиха, след като ожесточена зимна буря затвори големи фабрики в Тексас миналата година. Цената на кафето също скочи, след като Бразилия, най-големият производител в света, пострада от лоша реколта заради най-тежката си суша от почти век.
Търговски бариери
По-скъпият внос също играе роля за по-високите цени. Смята се, че новите правила за търговия след Брекзит са намалили вноса от ЕС в Обединеното кралство с около една четвърт през първата половина на 2021 г. Отделно, американските вносни мита върху китайски стоки почти изцяло са прехвърлени на американските потребители под формата на по-високи цени. Китайският телекомуникационен гигант Huawei заяви миналата година, че санкциите, наложени на компанията от САЩ през 2019 г., засягат американските доставчици и глобални клиенти.
Пандемична подкрепа
Много правителства по света предприеха мащабни програми за стимулиране на икономиката в опит да ограничат щетите, нанесени от пандемията от COVID-19. Тази подкрепа позволи на много компании да избегнат фалит и да задържат на работа голяма част от служителите си. Това обаче доведе до ръст на публичните разходи и заемите се до рекордни равнища. В отговор някои страни вдигнаха данъците, което се отрази негативно на покупателната способност на хората, чиито заплати са останали без промяна.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.