Стагфлацията – следващото потенциално предизвикателство пред фондовите пазари

 Стагфлацията – следващото потенциално предизвикателство пред фондовите пазари

За пазарите на акции нарастващата инфлация е причина за сериозни тревоги. Атаката на Русия срещу Украйна направи тези опасения още по-големи, пише Блумбърг.

Решението на Владимир Путин да нахлуе в Украйна доведе до скок в цените на всичко – от петрол и храни, до природен газ и алуминий. Тези повишения биха могли да задушат икономическата активност и да изострят разпродажбите на пазара.

Акциите по цял свят потънаха на фона на новината, като основните индекси в Европа и САЩ вече са дълбоко в територията на корекция, докато технологичният Nasdaq е пред навлизане в мечи пазар.

„Следователно ефектите от последните събития могат с пълно право да бъдат описани като стагфлационни – ръст на цените и забавяне на икономическата активност“, коментира Томас Бекелман, ръководител на отдела за управлението на портфейлите в Euroswitch, правейки паралел със ситуацията на пазарите през 70-те години на миналия век.

Тази година пазарите вече бяха разтърсени от сигналите на Федералния резерв и Европейската централна банка за затягане на паричната политика в опит да бъде укротена инфлацията. Всеки по-нататъшен натиск върху цените може само да засили тези опасения.

„Всичко това се случва в един наистина лош момент за пазарите, защото през последната година се опитвахме да се подготвим за предстоящото затягане. Сега сме изправен пред шок за икономическия растеж, особено в Европа, но и почти в световен мащаб“, коментира стратегът на Goldman Sachs Крисчън Мюлер-Глисман

С лихвени проценти, които са близо до дъното, и програми за покупки на активи, достигнали своя максимум, централните банки нямат много възможности за действие. Разширяването или засилването на програмите за стимулиране на икономиката може да влоши ценовия натиск, а тяхното прекратяване може да изостри забавянето на икономическия растеж, като същевременно с това може да не допринесе особено много за справяне с проблемите в основата на инфлационния скок.

„За централните банки ще бъде изключително трудно да се справят със ситуация, при която инфлацията се повишава, но растежът също е застрашен“, заяви пазарният стратег на Fidelity International Карстен Рьомхелд. „Това не е добра среда за бързо възстановяване на акциите“, добави той.

В момента Европейските акции изглеждат най-уязвими. „Кризата в Украйна демонстрира колко крехки са европейските икономики в смисъла на това, че те зависят от вноса на почти всичко, особено от енергия“, коментира Алесандро Тентори, главен инвестиционен директор в Axa Investment Managers. „Тази крехкост може да се окаже негатив за относителните резултати на Европа спрямо Китай и САЩ“, добави той.

Основания за оптимизъм

Все пак оптимистите вярват, че най-лошото може да бъде избегнато и че преждевременните реакции към военния конфликт може да открият възможности пред инвеститорите, които са по-спокойни и готови да мислят в по-дългосрочен план.

„Не казваме веднага да започнете да купувате всичко, което е поевтиняло, но при толкова мащабно събитие със сигурност ще има прекомерни реакции и възможност за за закупуване на атрактивни активи под тяхната дългосрочна справедлива стойност“, каза Оливър Шарпинг, портфолио мениджър в Bantleon.

За Тай Хуи, който е главен пазарен стратег за Азия в JPMorgan Asset Management, сред основанията за оптимизъм са спестяванията на потребителите, натрупани по време на пандемията, и факта, че потребителите в САЩ и Европа сега харчат по-малко от разполагаемия си доход за основни стоки, като храна и енергия.

„Въпреки че рязкото покачване на цените на храните и енергията ще доведе до спад в разполагаемия доход, това не трябва да бъде пагубно за цялостното потребление. Рискът от стагфлация ще да бъде управляем, се намерят навременни решения за справяне с прекъсванията на доставките, причинени от конфликта в Украйна“, каза той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ