Свободното падане на турската лира продължава

Свободното падане на турската лира продължава

Свободното падане на турската лира продължава

Турската лира продължава да поевтинява за пети пореден ден и е на път да регистрира най-лошия си месец от началото на годината, предаде Блумбърг.

Инвеститорите оценяват като недостатъчни усилията на турските институции за укрепване на валутата.

Към 14:40 часа българско време турската валута поевтиня с 1,15% до 8,2764 лири за долар.

Разочарованието на търговците идва от факта, че миналият четвъртък централната банка на страната не увеличи лихвените проценти. Увеличаващият се брой на заразените с COVID-19,  несигурността около президентските избори и фискалните стимули в САЩ и нарастващото напрежение между Анкара и Европа се отразиха негативно на турската лира.

Докато валутата остава в свободно падане,  гуверньорът на Централната банка на Турция Мурат Уйсал ревизира прогнозата си за инфлация в страната. Той очаква ръстът на потребителските цени тази година да бъде 12,1% спрямо предишната прогноза от 8,9%.  Според него турската лира е „изключително подценена“

„Няма причина урската валута да не прескочи нивото от 9 лири за долара в идните седмици“, казва Тата Госе, старши икономист в Commerzbank AG в Лондон.

„Макар че повишаването на лихвите от страна на централната банка вече недостатъчно за намиране на дългосрочно решение на проблема, ние смятаме че извънредно увеличение  на лихвите е единственият вариант за обръщане на тенденцията“, казва той.

Въпркеи че централната банка неочаквано се въздържа от повишаването на своята едноседмична репо ставка миналата седмица, тя разшири лихвения коридор, за да си даде по-голяма гъвкавост при увеличаване на среднопретеглените разходи за финансиране. От началото на седмицата държавните кредитори са похарчили повече от 1 млрд. долара, за да подкрепят валутата, казват двама запознати източници.

В конферентен разговор с чуждестранни инвеститори във вторник министърът на финансите на Турция Берат Албайрак заяви, че мултинационалните компании вече са започнали да пренасочват производството към Турция, определйки това като „повратна точка“.

„Новият икономически модел се доказа на фона на увеличаването на износа до нивата от преди пандемията чрез производство, инвестиции, възможности за работа и конкурентен обменен курс“, коментира той, цитиран от държавната Анадолска агенция.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ