Василев за Бюджет 2022: Вече не чакаме само евросредства за развитие на инфраструктурата

Василев за Бюджет 2022: Вече не чакаме само евросредства за развитие на инфраструктурата

„Има доста големи различния на този бюджет с предишните бюджети. Едно от  различията е големият дял на инвестициите, предвиден бюджета. Говорим за удвояване на капиталовите инвестиции. Това дава ясна заявка, че трябва да оправим всички видове инфраструктура в страната, за да може да тръгне икономиката напред“, заяви пред БНР министърът на финансите Асен Василев.

По думите му от Министерство на транспорта казват, че имат готови проекти за инвестиции в железопътната и пътната инфраструктура.

„Ако няма проектна готовност, юни месец имаме актуализация и ще се направи преоценка на тези разходи“, коментира той.

„Огромното различие в сравнение с предходните бюджети е, че не чакаме само евросредства, за да си направим инфраструктурата, а инвестираме и значителен процент от нашите национални средства в това“, каза Василев.

Той подчерта, че сред приоритетите на новия бюджет са инвестициите в човешкия капитал - за образованието, здравеопазването и в сферата на социалното подпомагане. „Това е изключително важно, защото без нормално образование и здравеопазване нито има как да започнем да връщаме сънародници отвън, нито нашите работници могат да станат по-продуктивни и да се развиват“, добави той, като посочи, че особено в образованието има големи дефицити.

„За истината не трябва да се извиняваме", заяви министърът на финансите във връзка с искане от работодателите да получат извинение от него заради изказването му, че част от тях са некомпетентни.

„Истината е, че в момента, ако погледнем продуктивността на труда, България е около малко на 50% от средната продуктивност на труда в ЕС. Ако погледнем нивото на заплащане, нашето заплащане е около 26% от средното в ЕС. Т.е. производителността на труда значително изпреварва заплащането. Има редица причини защо това е така, но истината е, че ако има работодатели, които не могат да осигурят достатъчно добра организация и достатъчно добър продукт, така че един работник да защити 350 евро на месец, не мисля, че тези работодатели биха останали на пазара", уточни той.

Василев се съгласи с мнението на работодателите, че държавата е лош работодател.

„Затова има вицепремиер по ефективно управление, който работи в посока да се вдигне ефективността и да се намалят хората, които непродуктивно работят. Всички министерства и агенции ще си направят нови щатни разписания и нови нива на заплащане, така че в рамките на съществуващия бюджет за персонал, който имат, да имат по-малко персонал, който да работи по-ефективно и да е по-добре платен“, каза Василев.

Той заяви, че вдигането на минималната работна заплата на 710 лева е заложено от началото на април.

Вицепремиерът каза, че в коалиционното споразумение е записано, че когато се вдига средната работна заплата, в индустрията се вдига и максималният осигурителен доход.

„В Европа пък се обсъжда директива минималната работна заплата да бъде 50% от средната. Така този ежегоден панаир между синдикатите и работодателите ще изчезне и ще има абсолютна предвидимост какво се случва спрямо това как се развива икономиката“, коментира Василев.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ