Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Защо инвеститорите започват да обръщат гръб на технологичните акции?
Сянката на нарастващите лихви е надвиснала фондовия пазар. Очакванията са федералният резерв на САЩ да повиши основния си лихвен процент няколко пъти през тази година в опит да укроти високата инфлация в страната. Многократното увеличение на лихвите на практика изглежда гарантирано, имайки предвид, че потребителските цени нараснаха с 7,5% на годишна база през януари – най-високото ниво от февруари 1982 г.
Независимо дали става въпрос за четири, пет или шест повишения на лихвите през 2022 г., времето на евтините пари е към своя край, поне в Съединените щати. Ситуацията в световен мащаб е по-смесена, като в Китай се наблюдава разхлабване на паричната политика, докато Европа не се отказва от настоящите си супер ниски лихви въпреки растящата инфлация. Разбира се, имаме и любопитния пример на Турция, където инфлацията расте, а лихвите падат, но в този случай става въпрос за неортодоксалната икономическа политика на президента Ердоган.
Връщайки се към САЩ, инвеститорите вече се подготвят за по-високите лихви, като прогнозите са Федералният резерв да предприеме първа стъпка в тази посока още следващия месец. Като цяло на пазара съществува очакване, че когато лихвите растат, по-сигурните и стабилни активи ще станат по-атрактивни, а спекулативните инвестиции ще останат на заден план. Това важи в особена сила за технологичните акции, които са се запътили към труден период.
Каква е причината именно технологичният сектор да е изправен пред най-голяма опасност? Заради нарастващата доходност на облигациите или високата инфлация? Да не би това да се дължи на очакванията за силен икономически растеж? А може би всичко тези фактори взети заедно?
Златните години на растеж
Истината е, че отговорът не е един, но най-вероятно трябва да започнем оттам, че те имат най-много за губене, поне що се отнася до т.нар Big Tech – световно известните гиганти в сектора като Apple, Amazon, Alphabet, Meta, Microsoft и тн.
Това се дължи на факта, че пазарните оценки на тези компании нараснаха със светкавично темпо през 2020 и 2021 г., когато пандемията от коронавирус завладя света. От една страна въведените в редица страни строги ограничителни мерки принудиха много хора да останат по домовете си, което доведе до бум на търсенето на технологични продукти и услуги. Хората купуваха повече компютри, поръчваха повече стоки онлайн, провеждаха онлайн срещи, работеха от вкъщи и прекарваха повече време в гледане на сериали и играене на видео игри.
От друга страна, централните банки понижиха лихвените проценти и наляха трилиони долари в икономиките в опит да олекотят удара от пандемията върху бизнесите и доходите на домакинствата. На този фон доходността по държавите ценни книжа се срина, а компаниите от финансови и енергийния сектор потънаха до дъното на фондовата борса. Комбинацията от тези всички фактори на практика не даде на инвеститорите друг избор, освен да вложат парите си в технологичния сектор.
Нова година, нов късмет
Тази година обаче ситуацията се промени. Фед сигнализира, че ще повиши основния си лихвен процент и веч започна да забавя темпа на месечните си покупки на активи.
Исторически, по-високите лихви не са лоша новина за фондовата борси. В крайна сметка, традиционното разбиране е, че тези лихви ще забавят икономическия растеж, но няма да го спрат напълно. Силната икономика е добра за повечето компании.
Според анализи на J.P. Morgan от февруари 2009 г. насам, широкообхватният индекс S&P 500 и доходността по 10-годишните американски държавни книжа вървят нагоре със сходно темпо, докато доходността не достигне 3,5%, при което техните траектории започват да се разминават. С други думи, нарастващите лихви могат да се отразят позитивно на фондовия пазар, поне да определена степен. Към днешна дата доходността по 10-годишните американски ДЦК е около 2%.
Ситуацията обаче е малко по специфична, що се отнася до технологичните акции. Много инвеститори бягат от тях по простата причина, че компаниите в сектора не печелят много пари или са на загуба. Ако доходността по облигациите е висока, инвеститорите пропускат голяма възвращаемост в настоящето, държейки акции на технологични компании, които ще започнат да правят пари в далечното бъдеще. Освен това, високите лихви дават тласък на финансовия сектор, като през последния месец вече се наблюдава пренасочване от технологиите към банките.
Друг фактор, играещ ключова роля за ротациите на фондовия пазар, е очакването, че икономическият растеж през тази година ще бъде силен. Силната икономика е добра новина за редица компании, от промишлени гиганти и авиокомпании до ресторантски и хотелиерски вериги – сектори, които бяха сред най-тежко засегнатите по време на пандемията.
Разбира се, не трябва да забравяме и за ръста на инфлацията, който надали ще загуби темпо в скоро време. Освен чрез неизбежното повишение на лихвите, ръстът инфлацията влияе на пазара и с това, че кара много купувачи да се насочват към компании, които могат да си позволят да повишат цените, като например тези от сектора на луксозните стоки. Другите фаворите са енергийните компании и фирмите за недвижими имоти, които традиционно се представят добре в условията на висока инфлация.
Като заключение е важно да кажем, че не всички технологични компании са равни. Анализаторите очакват акции като Apple, Amazon и Google да се представят много добре през 2022 г. по простата причина, че те изкарват много пари.
..............
Георги Георгиев. По информация на MarketsInsider, CNBC и Techcrunch
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.