Германия променя конституцията си, за да увеличи бюджета за отбрана

ЕС

Германия ще промени конституцията си, за да позволи създаването на специален кредитен фонд от 100 милиарда евро за отбрана, съобщават от Ройтерс. Предложението е резултат от руската инвазия в Украйна, съобщиха от германското финансово министерство.

Дясноцентристката опозиция, заедно с управляващите лявоцентристи от партията на Социални демократи, Зелените и Свободните демократи съобщиха, че са достигнали необходимото мнозинство от две трети за конституционната промяна освободят фонда за отбрана от конституционен дълг.   

Според източници, запознати с въпроса, преговорите са били водени от лидера на Свободните демократи Кристиан Линднер, министъра на отбраната на Социалните демократи Кристин Ламбрехт, лидера на Зелените Аналена Бербок и заместника на опозицията Матиас Миделберг.

Парите ще бъдат използвани в продължение на няколко години за увеличаване на традиционния бюджет за отбрана на Германия от около 50 милиарда евро и да позволят на страната да изпълни целта на НАТО да изразходва 2% от икономическата си продукция за отбрана всяка година.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Между еврозоната, инфраструктурата и жилищната криза: новата реалност за строителството и инвестициите
Времето: Обилни валежи в почти цялата страна
15 звезди от киното и шоубизнеса са арестувани в Турция за наркотици
Засилен интерес за продажба на фирми
Този въпрос спаси Intel. Вие задавате ли си го?
Европейските акции се отдръпват от рекордно високите си нива преди публикуването на данните за инфлацията в САЩ*
На днешната дата, 22 май. Рождениците днес
Голям полски милиардер и медиен магнат изгони двамата си синове от компанията в тежка семейна битка за власт