По-полека с бюджетните разходи

По-полека с бюджетните разходи

По-полека с бюджетните разходи

Какво би се случило в България, ако всички нароили се напоследък пропутински партии, които задължително са леви (интересно е, че фашизмът принципно се води за крайно дясна  идеология) успеят да наложат в дневния ред на държавата, заедно с БСП във властта и синдикатите, по-високи бюджетни харчове и помощи за всичко и всички с цел борба с инфлацията. Възможния сценарий описва в пост икономистът Юлиан Войновхоноруван преподавател в СА “Д.А.Ценов” в Свищов с диплома от The University of Manchester.

Крайни либертарианци, но изявяващи се в лявото политическо пространство, непрекъснато призовават за масови безразборни харчове и намаляване на данъци, което само ще задълбочи кризата с високите цени, вместо да реши настоящите проблеми. Между другото Шри Ланка фалира 30 месеца след като новото правителство свали рязко данъците.

А споменатият в началото сценарий, който може да се развие в България се отнася за Аржентина, която отчете екстремна инфлация от 55% годишно и почти 7% на месечна база. Това е драстично повече, отколкото инфлацията в Чили, Мексико или САЩ, например. И основната причина е, че Аржентина печата пари безразсъдно, особено когато на власт са популистките перонисти, както е сега.

Аржентина субсидира всякакви услуги за хората, като например енергия и въпреки че отдавна трябваше тази субсидия да се намали, няколко последователните правителства в Буенос Айрес не намериха решителност да го направят.

Подобно на други страни, потребителските цени в Аржентина се повишиха като страничен продукт от сривовете на веригата за доставки и последиците от войната в Украйна. Както е известно в целия свят се наблюдава инфлация, каквато не е виждана от десетилетия. В Чили например, инфлацията се повиши с 1,9% през март, което е най-голямото увеличение от 30 години. А в Чили, която често е разглеждана като модел за стабилно икономическо управление, инфлацията може да прехвърли 9% за годината.

Инфлацията в Аржентина за 2022 г. обаче е повече от пет пъти по-висока и песото е силно обезценено. Правителството взе огромен заем от 40 милиарда долара от Международния валутен фонд, който трябва да изплати в трудни икономически времена. Въпреки това правителството не признава, че безрасъдните държавни харчове са основната причина. Президентът Алберто Фернандес наскоро обвини за всичко инвазията на Русия в Украйна, спекулантите и дори нагласите на неговите сънародници.

В основата на проблема обаче стои фактът, че в Аржентина има доста мощни профсъюзи, чиито лидери могат да затворят страната за дни със стачка на камиони например, ако поискат. Те имат много силни лостове за влияние в преговорите. И те договарят заплати, които се опитват да останат или дори да надхвърлят темпа на инфлация.

А точно такива и подобни предложения се правят в България всеки ден и то от някои уж десни икономисти, които освен да надуят допълнително инфлацията, надали ще доведат до увеличение на реалните доходи. Недостатъците от такъв подход са ясни: има порочен кръг, като високата инфлация води до повишаване на високите заплати, което води до повече инфлация.

Така че е необходимо доста сериозно обмисляне и внимателно претегляне на решенията, ако България не иска да последва нелицеприятния пример на Аржентина, а и този на Турция, чиито проблеми са свързани обаче повече с нетрадиционнната парична политика, която Ердоган се опитва да налага.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ