Ким Чен Ун: Ракетата вчера е прелюдия към възпирането на Гуам

Ким Чен Ун: Ракетата вчера е прелюдия към възпирането на Гуам

Лидерът на Северна Корея Ким Чен Ун нарече вчерашното ракетно изпитание „прелюдия към сдържането на Гуам“, съобщи Би Би Си.

Рано сутринта в понеделник Пхенян изстреля балистична ракета, която прелетя над японския остров Хокайдо и падна в Японско море след 2700 километра полет.

Напрежението в региона рязко се повиши след заплахата на Северна Корея да удари с ракети остров Гуам, където е разположена ключова американска военна база.

Официалната информационна агенция на КНДР ЦТАК цитира изявление на Ким Чен Ун, който лично присъствал на изпитанието:

"Последните учения по изстрелване на балистични ракети в условия, съответстващи на военно време, са първа крачка от военната операция на Корейската народна армия в техоокеанския регион и важна прелюдия към възпирането на Гуам.“

Пхенян потвърди официално, че е изстрелял балистична ракета със среден обсег Хвасон-12,  а целта е била противопоставяне на съвместните военни учения между САЩ и Южна Корея.

За пръв път режимът в комунистическата страна признава, че нейна балистична ракета е прелетяла над територията на Япония. При предишни два случая през 1998 и 2009 г. Пхенян твърдеше, че е изстрелвал космически сателити за граждански цели.

Съветът за сигурност на ООН единодушно осъди вчера поредното изстрелване и призова Пхенян да прекрати ракетната си програма. Този път в съвместното изявление не става дума за санкции срещу режима на Ким, но посланикът на Токио в ООН заяви, че може да се очаква нова резолюция за сакнции, отбелязва Франс прес.

Заседанието бе свикано спешно по искане на САЩ и Япония.

Часове след ракетния тест президентът Доналд Тръмп заяви, че „всички възможности са на масата“, но с много по-умерен тон в сравнение с предишното му предупреждение за „огън и гняв“ срещу Пхенян.

Както и досега, тестът бе свързан с историческа дата – на 29 август се навършиха 107 г. от договора между Япония и Корея, в резултат на който Токио колонизира Корейския полуостров, подчертава ЦТАК.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ