Българският работодател планира да наема нови служители
Работодателите в България отчитат положителни планове за наемане на служители през следващото тримесечие според обявените днес резултати от Обзорното изследване на ManpowerGroupза заетостта. От 620-те анкетирани работодатели 79% не очакват промяна на числеността на персонала, 18% предвиждат да го увеличат и 3% планират да го намалят. Така сезонно коригираната нетна прогноза за заетостта в страната остава +12%за четвърто поредно тримесечие – най-високата стойност от началото на изследването преди повече от шест години.
Резултатите от проучването показват, че работодателите във всички пет региона планират да увеличат числеността на служителите си в периода юли-септември.
Работодателите в Пловдив и Варна очакват най-силния пазар на труда с нетна прогноза за заетостта от +14%, следвани от работодателите в Бургас, които споделят положителни намерения за наемане с прогноза от +11%, и регионите Русе и София с прогнози от съответно +10% и +9%. В сравнение с предишното тримесечие перспективите за наемане се подобряват в три от петте региона. Работодателите в Бургас и Варна отчитат ръст от 5 процентни пункта, докато прогнозата за Русе се увеличава с 3 процентни пункта. В същото време работодателите в Пловдив отчитат намаление от 8 процентни пункта в сравнение с второто тримесечие и прогнозата за София е с 6 процентни пункта по-ниска.
В национален мащаб работодателите от всички индустриални сектори прогнозират увеличение на числеността на персонала през следващото тримесечие. Най-силен пазар на труда се очаква в сектора „Финанси, застраховане, недвижими имоти и бизнес услуги“, където работодателите споделят нетна прогноза за заетостта от +18%. Стабилен темп на увеличение на заетостта очаква и секторът на строителството с прогноза от +16%, както и три сектора с прогнози от +15% – „Земеделие, лов, горско стопанство и риболов“, „Производство“ и „Търговия на едро и дребно“. Най-предпазливи планове за наемане са отчетени в сектора „Ресторантьорство и хотелиерство“, където прогнозата е +6%.
„Въпреки благоприятните планове за наемане, които споделят българските работодатели в последното ни проучване, все още сме изправени пред обезпокоителен недостиг на таланти в повечето ключови за страната сектори. Пазарът на труда от много време страда сериозно от застаряване и изтичане на мозъци. Ето защо нямаме друг избор, освен да се обърнем към източници на таланти, които с години са били донякъде пренебрегвани, като жените, по-възрастните работници и маргинализираните групи, които все още са годни за наемане и със сигурност могат да изиграят важна роля при поддържането на българската икономика. Целенасоченият внос на работници от чужбина, които да попълнят недостига от таланти в най-нуждаещите се сектори, също е едно възможно решение, което бизнесът може да осъществи заедно с българските институции.Добрата новина е, че някои компании вече започнаха да правят сериозна ревизия на политиките си за привличане и задържане на таланти, но ние трябва да ускорим този процес, ако искаме страната ни да продължи да бъде привлекателна за чуждите инвеститори”, заяви управляващият директор на ManpowerGroupБългария Надя Василева
В сравнение с второто тримесечие на 2017 г. перспективите за наемане намаляват в четири от 10-те индустриални сектора. Най-значимият спад от 8 процентни пункта се наблюдава в секторите „Производство“ и „Търговия на едро и дребно“, докато прогнозите в секторите „Електричество, газ и вода“ и „Минно дело“са с 3 процентни пункта по-ниски. От друга страна, работодателите от сектор „Земеделие, лов, горско стопанство и риболов“ отчитат средно увеличение от 8 процентни пункта.
Що се отнася до размера на организациите, големите (250+ служители) и средните компании (50-249 служители) планират да увеличат най-много нивата на заетост през следващото тримесечие, като отчитат прогнози от съответно +25% и +14%, докато прогнозите на малките по размер компании (10-49 служители) и микропредприятията (по-малко от 10 служители) са +9% и +6%. В сравнение с второто тримесечие на 2017 г. перспективите за наемане бележат лек спад от 2 процентни пункта при големите и средни предприятия.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.