Как да останем устойчиви на пазара на труда по време на рецесия?

Как да останем устойчиви на пазара на труда по време на рецесия?

Как да останем устойчиви на пазара на труда по време на рецесия?

Христо Тенев е успешен предприемач и инвеститор, основател и съосновател на редица знакови компании. През 2013 година съдбовна среща между Тенчев и Светлин Наков поставя началото на сътрудничеството им по линия на създаването на СофтУни. Това е най-голямата образователна организация у нас, в която двамата, заедно с присъединилия се малко по-късно и настоящ CEO на компанията Иван Ненков, с помощта на екип от над 100 професионалисти, осъществяват вижданията си за това как трябва да изглежда съвременното, качествено и практически насочено образование.
Днес с Христо Тенчев разговаряме за предизвикателствата на пазара на труда в условия на рецесия и как можем да запазим устойчивост в работата си в подобен период.

- Какви са предизвикателствата пред съществуващите бизнеси в условията на рецесия?

- Икономическият период, в който се намираме в момента, предполага намаляване на търсенето и цялостно свиване на икономиката. Съответно предприемачите следва да действат с повишено внимание и премерени рискове в решенията, които взимат. Това може да бъде свързано с поддържането на по-умерени темпове на растеж, като в същото време се запазят нивата на продажбите, стабилна EBITDA, и, не на последно място, задържане и мотивация на екипа. Когато към това добавим едновременно и очакване за продължаваща инфлация, предизвикателствата биха станали още повече. Те биха били свързани с увеличени разходи за заплати, за доставчици, за подизпълнители и т.н. В някои организации това може да доведе до реорганизация на екипите и процесите, с цел оптимизация. Бизнесите, които не успеят да продават на повишени цени, могат да се окажат пред предизвикателство за оцеляване.

- Поемането по нов кариерен път по време на рецесия далновиден ход ли е или необмислен риск?

- Като част от икономическия цикъл рецесията се характеризира със забавени темпове, често застой или дори спад в пазарните темпове. Това неминуемо се отразява и на пазара на труда. В определени сфери, пряко засегнати от регресивния период, може да се наблюдава значително понижение в търсенето на кадри, а в някои случаи и до загубата на работни места. Именно затова трябва да се подхожда с повишено внимание при поемането на рисковани ходове, засягащи избора на нова сфера за професионално развитие. 
Въпреки това, вярвам, че силни, мотивирани хора, ще са желани дори в такъв период,  още повече в ИТ индустрията, където виждаме, че търсенето не намалява, а продължава да се увеличава. Наблюдаваме как професии в областта на софтуерното инженерство, дигиталния маркетинг и дизайна запазват своите устойчиви позиции във време на рецесия и това ги превръща в далновидно решение за избор на кариерен път в подобен период.

- Кои професии осигуряват дългосрочна стабилност и перспективност при нестабилна икономика?

- Според мен това са професиите, за които не съществува явен риск да бъдат „отстранени“ вследствие на технологично решение, или да остареят. Такива професии биха позволили продължително надграждане и адаптация.

В момента тече технологичната модернизация на цели индустрии и това е процес, който ще продължи и няма да свърши скоро. Именно затова вярвам, че търсенето на кадри в ИТ средите ще се засили. Причината за това е, че софтуерни специалисти ще бъдат желани не само в ИТ бизнеса, но в почти всички традиционни индустрии, които ще трябва да развият дигитални компетенции, за да останат конкурентни на пазара на труда.

СофтУни се стреми да предоставя професионални качества на хората точно в такъв тип професии като софтуерното инженерство, киберсигурност, дигитален маркетинг, дизайн, като предоставя качествени, достъпни и практически насочени обучения.

- По какъв начин СофтУни допринася за устойчивостта на икономиката в условията на рецесия?

- В СофтУни обучаваме курсистите си в практически професионални умения в сферата на ИТ, по лесен, достъпен и силно оптимизиран за днешната реалност начин. Само по отношение на софтуерната индустрия, компанията СофтУни е допринесла за над 50 % общия ръст на кадрите след 2015 г. Това се дължи на факта, че през последните години над 12 000 от успешно завършилите софтуерната ни програма курсисти са стартирали работа като софтуерни инженери.
Наред със задълбочената професионална програма по софтуерно инженерство, предлагаме такива и по дигитален маркетинг, както и графичен и UX/UI дизайн, като учебният план на всяка от тях е следствие от задълбочено проучвания на актуалните тенденции и търсения на пазара на труда в съответната област.

Същото се отнася и за отворените ни курсове, които могат да бъдат записвани индивидуално, независимо от цялостните обучителни програми. По този начин сме сигурни, че подготвяме качествени кадри, притежаващи всички необходими практически умения за успешен кариерен старт. Помагаме на хората да развият нужните компетенции, за да започнат своята първа работа или за да се преквалифицират, в сектори, предлагащи висок доход, широк избор на компании за работа, с по-голяма свобода в работата, с перспектива за развитие и адаптация към нови технолии в бъдещето.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ