АББ дава работа на 50 младежи
50 младежи ще могат да започнат работа в заводите на АББ в зона Раковски, част от „Тракия икономическа зона”. Те ще бъдат назначени на длъжностите „Монтажник електрооборудване”, „Машинен оператор”, „Инженер производство” и „Асистент човешки ресурси”, благодарение на финансирания от Европейския съюз проект „Работодатели и синдикати заедно за младежка заетост”, чийто бенефициент е „Клъстер Тракия икономическа зона”.
Договорът, сключен между Клъстера и Министерството на труда и социалната политика на Република България, чрез Главна дирекция „Европейски фондове, международни програми и проекти”, е за безвъзмездна финансова помощ от 271 143,86 лева. Финансирането е по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020, процедура чрез подбор на проекти BG05M90P001-1.002 „Активни“.
„Процедурата се осъществява с финансовата подкрепа на Инициативата за младежка заетост и Европейския социален фонд”, обясни Катя Стайкова, координатор на проекта от „Клъстер Тракия икономическа зона”.
Тя посочи, че партньори на сдружението са Синдикален регионален съюз на КТ „Подкрепа” – Пловдив и „АББ България” ЕООД - част от мултинационалния гигант АББ Груп – лидер в областта на технологиите за производство на енергетично и автоматизирано оборудване.
„Ние започнахме идентифициране и активиране на неактивни на пазара на труда младежи, живеещи на територията на общините Пловдив, Марица и Раковски. Вече имаме 11 кандидати от ромски произход”, съобщи Атанас Кръстев, председател на КТ „Подкрепа” – Пловдив.
„Целевата група по настоящия проект включва всички млади хора на възраст от 15 до 29 години, не регистрирани като безработни в Бюрата по труда през последните 12 месеца и не ангажирани с трудова дейност, образование или обучение през последните 4 месеца. Който отговаря на тези изисквания и иска да работи моля да се обади на телефоните на отговарящите за проекта в КТ „Подкрепа“ – Пловдив: 032/ 63 18 20, 0877 905 900”, посочи Кръстев.
Той допълни, че евро проектът „Работодатели и синдикати заедно за младежка заетост” е пилотен за България и чрез него ще се създаде устойчив модел за социално партньорство между синдикати и работодатели в областта на идентифицирането, активирането и мотивирането на работната ръка.
„Това ще е добър инструмент за оказване на помощ на инвеститорите за бързо и лесно стартиране на бизнеса им в региона”, допълни Катя Стайкова.
Преди да постъпят на работа кандидатите ще преминат мотивационно обучение, обучение по ключова компетентност, а някои от тях ще учат и чужд език. Според договора за безвъзмездна финансова помощ 50-те мотивирани лица ще работят 6 месеца в заводите на АББ.
„Работата във фирма, която е стратегически инвеститор за цялата страна, би била чудесен шанс за младите хора да си осигурят устойчива заетост”, убедени са всички партньори по пилотния европейски проект. Това е решение на задачата за постигане на интеграция на пазара на труда и избягване на социалното изключване.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.