Удължават срока за набиране на заявки от работодатели по схема „Младежка заетост”

Удължават срока за набиране на заявки от работодатели по схема „Младежка заетост”

Удължават срока за набиране на заявки от работодатели по схема „Младежка заетост”

Удължава се срокът за набиране на заявки от работодатели за разкриване на свободни работни места по схема „Младежка заетост”.

Агенцията по заетостта, в качеството си на бенефициент по процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Младежка заетост”, информира работодателите, че могат да подават заявки за включване в схемата до 31.03.2016 г. или до изчерпване на финансовия ресурс по схемата.

Заявките ще се обработват по реда на тяхното постъпване.

Финансирането на дейностите по схемата за София-град и страната е от два различни източника – Европейски социален фонд и Инициатива за младежка заетост. Към момента финансовият ресурс за разкриване на работни места на територията на София-град е изчерпан. Работодателите могат да подават заявки за разкриване на работни места на територията на София-град, но безработните младежи следва да бъдат регистрирани и насочени от бюрата по труда на територията на София-област или страната, посочват от Агенцията по заетостта.

Схемата „Младежка заетост” дава възможност на работодателите да наемат младежи в две основни направления:

  • Стажуване: Работодателят или определен от него служител да изпълнява ролята на наставник на наетия по схемата младеж. Целта е максимално усвояване на практически умения по придобита професия или специалност в рамките на стажа;
  • Обучение по време на работа: По време на работния процес тече и обучение на служителя по определена професия или специалност, като за целта се предвижда работодателят или определен от него служител да изпълнява ролята на наставник на включения в обучение по време на работа младеж.

И в двата случая, ако настоящият адрес на младежите е различен от населеното място на работа, се осигуряват средства за транспорт от и до работното място за първия месец от стажа/обучението.

На работодателите, които осигурят стажуване по схемата, ще бъдат покрити разходите за:

  • възнаграждения в размер на минималния осигурителен доход  за съответната основна икономическа дейност и квалификационна група професии за съответната година, към която се отнася разкритото стажантско място;
  • здравните и социалните осигуровки на младежите за срок от 6 месеца.

Ако след изтичането на стажа младежът остане на работа и сключи безсрочен трудов договор, на работодателя ще бъдат допълнително покрити разходите за социално и здравно осигуряване за срок от още 6 месеца. Разходите за възнаграждението на наставника по време на стажуване няма да бъдат покрити от схемата и остават за сметка на работодателя.

На работодателите, които осигурят обучение по схемата, ще бъдат поети разходите за:

  • възнаграждения на наетото лице в размер на 90% от минималната работна заплата за страната;
  • разходите за здравни и социални осигуровки за срока на обучение.

Разходите за възнаграждение на определения от работодателя наставник за обучение по време на работа ще бъдат поети от програмата (1/2 от минималната работна заплата за страната).

Комплектът от документи, необходим за кандидатстване по проект „Нова възможност за младежка заетост” може да изтеглите от ТУК

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ