3-те основни причини да губим от нашите инвестиции

3-те основни причини да губим от нашите инвестиции

Може да сте останали с впечатление, че авторите на статии за финанси и икономика са хора, които знаят всичко за тези теми и никога не са допускали грешки. Всъщност е точно обратното. Аз знам повече за лични финанси и инвестиране от средностатистическия българин, защото съм допуснал много повече грешки от повечето хора. В тази статия съм синтезирал от моя личен опит 3-те основни причини за това да губим пари от нашите инвестиции.

За начало ще ви кажа, че се занимавам с инвестиране от над 20 години и съм имал много успехи, но и доста критични моменти за това време. През последните 5 години имам привилегията да се уча и от грешките на хората, с които работя по увеличаване на тяхното богатство.

От професионалния ми опит като одитор и като разследващ различни типове измами, ми е останала способността да анализирам в детайли даден проблем и да извеждам модели на поведение, които се повтарят. През последните седмици преминавам през трансформация при личния ми стил на инвестиране и управление на пари. Една от темите, които разглеждам е тази за грешките, които съм допуснал в тази област. Също така, направих анализ и на тези, направени от мои клиенти, и се оказа, че основните причини хората да губят пари от техните вложения са следните:

Липса на знания и умения

Ще си кажете, че това е очевидна причина. Така е, но защо тогава все още има хора, които допускат едни и същи грешки. Казах ви, че не се задоволявам само да разгледам основния проблем, а го анализирам в подробности, и ето най-честите не особено умни ходове, които правят хората, които нямат достатъчно знания за това.

Да слушаме съвети от приятели и „експерти“. Всеки може да изказва мнението си за даден актив и да си мисли, че това е „следващото голямо нещо“, но НИКОЙ не знае какво точно ще стане с него в бъдеще. Дори хора, които работят в компании, които са на фондовата борса, не винаги знаят на 100% как ще се отрази дадено действие върху цените на техните акции. Ако някой тръби наляво и надясно за инвестиция с голям потенциал, най-вероятно той лично печели от продажбата на този актив.

Да вървим с тълпата. Какво ще направим, ако видим, че акциите на дадена компания са направили ръст от 60% за миналата година и все повече хора инвестират в нея? Ще се включим и ние в „промоцията“, нали? За съжаление, фондовите пазари не са кварталните магазини, в които намалените цени са за точно фиксиран срок. Обикновено, когато за дадена инвестиция започнат да говорят всички, тя не е толкова добра. Шансът да купите от нея почти на върха и след това да продадете на загуба, е голям.

Липса на дисциплина

Това е втората основна причина, за да губим пари. Преди да инвестираме, често пренебрегваме думи като стратегия, дисциплина и план. Казваме си, че когато започнем, тогава ще му мислим. И както за много други неща, животът е добър учител и много скоро ни дава този урок.

Липса на авариен фонд. Това е една от грешките, които съм допускал. Когато започнах да инвестирам в акции на български компании преди доста години, не мислех, че инвестициите са свързани по някакъв начин с останалите ми разходи. Подготвих се, че мога да ги загубя и това беше. За период от около 6 месеца ми се наложи да финансирам едно пътуване до няколко страни в Европа, медицински разходи и покупката на първата ми кола. Тъй като нямах авариен фонд, продадох немалка част от моите акции и трябваше да взема допълнително кредит от банка. Това ми струваше скъпо – акциите поскъпнаха с над 50%, а вноските по кредита не ми позволиха да инвестирам повече пари на пазара.

Инвестиции, свързани с емоции. Човешките същества имаме способността да придаваме несъществуващи качества на нещата, с които се обвързваме. Едно от тях са нашите инвестиции. Щом веднъж сме ги купили, те ни стават като родни деца. Дори да не се представят добре и всички останали да виждат, че нещо не е наред, ние вярваме, че това е само временно и нещата ще се оправят. Това невинаги е така. Когато включим в това уравнение и другите основни емоции при инвестициите – страх и алчност, загубите могат много бързо да станат значителни.

Липса на смирение

Смирението е част от израстването. За съжаление, когато започваме нещо ново, ентусиазмът ни не позволява да видим цялата картина и къде сме ние в нея.

„Аз съм топ инвеститор“. Първите успехи в тази сфера ни опияняват и ние си мислим, че всички останали хора са „балъци“, щом губят пари или не постигат нашите успехи. И аз съм минал през това. Когато направиш доходност от 50% за няколко месеца или изкараш 5-цифрена сума за седмица, започваш да летиш в облаците. За съжаление, когато паднеш от високо, боли много повече. Приех го много тежко. Всички ми казваха, че се „случва“ и „да продължа напред“, но аз бях разочаровал най-важният човек – мен, самият. Самочувствието ми беше на дъното и ми трябваше много време, за да се съвзема.

„Аз виждам нещо, което другите не виждат“. Това е втората основна заблуда, през която преминават много от инвеститорите в тяхното развитие. При първите ми стъпки на американския фондов пазар намерих компания, която имаше иновативен продукт и според мен беше подценена. Когато цената стана от $5 на $6 за акция само за няколко дни, купих още от нейните акции. На $8 удвоих залога и когато цената наближи $10 за акция, вместо да ги продам, каквото беше първоначалната ми стратегия, вложих още пари. Дори на това ниво, компанията ми изглеждаше подценена (счетоводната стойност на една акция беше над $15). За по-малко от 2 месеца компанията понесе няколко тежки удара и цените на акциите ѝ станаха под $2.5 за бройка. Ако ги бях продал дори на тази цена, загубата ми щеше да е „само“ 50%. Аз изчаках и скоро акциите станаха около 1 цент, което направи неуспехът ми близо 100%.

Това бяха 3-те основни причини да губим пари от нашите инвестиции. За щастие, тези липси могат да се компенсират. Надявам се, тази статия да ви е полезна и да избегнете грешките, които съм допуснал аз и много други инвеститори, но знам, че голяма част от вас ще минат през същите неща – такава е човешката природа. И в това няма нищо лошо, защото животът е най-добрият учител. За разлика от училище, той първо изпитва и после си учим уроците.

А при вас кои са основните причини да губите пари?

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ