5 житейски избора, които са свързани с пари

5 житейски избора, които са свързани с пари

Животът ни е пълен с решения, като голяма част от тях изглеждат логични и последователни. Къде ще живеем, какво ще работим, колко деца ще имаме са лични избори, с който всеки от нас се сблъсква и в тях има голяма доза емоции и частица късмет. Независимо дали го осъзнаваме или не, голяма част от тези ключовите моменти са всъщност свързани с парите в по-голяма степен, отколкото си мислим. В тази статия ще разгледаме 5-те най-важни от тях.

  1. Избор на университет.

В един идеален свят бихме избрали университета, в който ще учим, на база на мястото му в световните класации, качеството на преподаване, възможностите за развитие, академичната общност и други фактори, които нямат нищо общо с парите. За съжаление, ние не живеем на такова място и едно от най-важните неща, които вземаме предвид при това важно житейско решение, са разходите за завършването на съответния университет. Разбира се, има много възможности за студентски кредити, но не всяко семейство има възможност (и желание) да финансира 4-годишно обучение в скъпо западно висше училище срещу 20-годишен ипотечен кредит с високи месечни вноски.

През 1999 година, когато завърших средното си образование, имах желание да уча икономика и финанси в престижен американски университет в България, но родителите ми нямаха финансова възможност да плащат таксите или да изтеглят заем. И така, решението да завърша бакалавърската си степен в българско висше учебно заведение зависеше главно от парите. За да има повече възможности, със съпругата ми създадохме специален фонд за образование на дъщеря ни Кари.

  1. Избор на образование и кариера

Да учиш нещо, в което влагаш цялата си страст и енергия, е наистина достойно за възхищение. За съжаление, не всички хора следват мечтите си, а избират образование и професия в зависимост от доходите, които ще получават. В това няма нищо лошо, разбира се, с уточнението, че да работиш 40 години нещо, което не харесваш, не е особено умен ход.

Аз имах късмета да уча „Финанси“ в добър техникум по икономика, където попаднах малко случайно (не бях приет да уча специалност „Радио и телевизия“ в друго училище). За 4 години разбрах, че икономиката е „моето нещо“ и след като завърших имах сравнително лесна задача – да избера конкретната специалност в университета. Спрях се на „Маркетинг“, но роднините и близките ми ме разубедиха, и в крайна сметка избрах специалност „Счетоводство и контрол“ (имаше доста скучни предмети и 9 вида счетоводство, но „вземи си занаят в ръцете“ и „винаги ще се търсят счетоводители“ се оказаха железни аргументи). Сега, не съжалявам (много), защото придобих много ценни знания, които ми позволиха да работя за големи одиторски компании и да стана това, което съм днес.

  1. Избор на място за живеене

Щеше да е страхотно всеки да живее там, където се чувства най-добре. Това не винаги е възможно и все повече млади (а и не само) хора избират да си купят жилище в града, където има най-много възможности за работа, по-високи заплати или в този, където разходите за живот са по-ниски. Всички тези фактори са свързани с парите. Така, големите градове в България, като София, Пловдив, Варна и Бургас стават все по-пренаселени и качеството на живот става все по-ниско. В столицата ни се направиха много промени през последните години, но все още има доста проблеми, свързани с притока на хора, като паркиране, места в училища и детски градини за децата, замърсяване на въздуха, задръствания по пътищата и други.

Тези причини (и някои лични) ме накараха преди близо 6 години да напусна София, където живях доста време, и да се върна да живея в родния ми град. Оказа се, че предимствата са повече от недостатъците. Разходите на семейството ми се намалиха с близо 50%, а стандарта ни на живот остана същия. За 1/3 от цената в столицата си купихме страхотно жилище, което отговаря на всичките ни критерии.

  1. Избор на партньор в живота

Това е едно от най-важните решения в нашия живот и то до голяма степен определя успеха и бъдещото ни развитие. При него, на първо място е любовта, но това също е съюз на двама души и обединяване на техните активи, пасиви и финансови цели (с това изречение, сложих финалния щрих на представата ви за скучните и неромантични счетоводители). Въпреки дозата хумор и самоирония, трябва да признаем, че ако партньорите в една връзка имат различно отношение към финансите, нещата няма да се получат. И за доказателство, ще ви кажа, че парите са втората причина за разводите по света и у нас, при това не липсата им, а темата като цяло. Ако сте любопитни, основната причина са изневерите.

И при мен, красотата, физическото привличане и любовта бяха на първо място при избора ми на партньор в живота, но още в първите ни срещи установих, че Ади (така се казва съпругата ми) има същите разбирания за живота и за парите като моите. За разлика от други момичета, с които съм излизал, тя не харчеше всичко, което има, а спестяваше. Фактът, с който ме спечели окончателно е, че сама си беше събрала парите за първата ѝ кола още в гимназията.

  1. Избор за брой деца

Това решение отново е свързано с любовта и „ако даде Господ“, но също така има и финансово изражение. Съгласен съм, че деца се гледат „и с 2, и с 200“, но все пак искаме да осигурим добър живот и повече възможности на наследниците ни, нали? Образование, курсове, спорт, частни уроци – всички тези неща стават все по-скъпи и е добре да ги планираме предварително. Децата ни изпълват живота с радост, но има и много ангажименти при тяхното отглеждане.

Все повече двойки имат само по едно дете или отлагат раждането и отглеждането на децата им след 35-годишнана възраст (дори след 40). Това се случва не само в България, но и в развитите западни страни. Причините са различни, но част от тях са свързани и с финансите и осигуряването на по-добри условия на следващото поколение.

Ние със съпругата ми имаме прекрасно момиченце на 4 години и половина. Преди да се роди тя, искахме да имаме поне 3 деца, но сега вече мислим по друг начин. Причината не е финансова, а по-скоро е свързана със сегашната ситуация при нас и приоритетите, които имаме. Може и да е само заблуда, но мисля, че няма да може да дадем нужното време и внимание на още едно дете на настоящия етап. Времето ще покаже.

Това бяха 5-те житейски избора, които са свързани повече с пари и финанси, отколкото си мислим. Най-доброто, което може да направим, когато се случат, е да планираме разходите, свързани с тях (доколкото е възможно) и да им се наслаждаваме, без да мислим за пари.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ