7 типа хора, които ще имат проблеми с парите
В практиката ми съм открил, че има много фактори, които определят дали даден човек ще управлява добре парите през живота си или не. Най-важните от тях не са свързани с нашите текущи доходи или спестявания, а с навиците ни и чертите на нашия характер. Ако се откриете сред тези 7 типа хора, е добре да се замислите и да направите необходимите промени, които ще ви позволят да се справяте по-добре с вашите лични финанси и да постигнете целите си. Не отлагайте прекалено дълго това решение, защото времето е пари. Ето ги и тях:
-
Вечно отлагащите хора
Аз съм последният човек, който ще сочи някого с пръст и ще дава съвети за отлагането. Много често, чакам последния момент, за да свърша някоя задача. Предполагам, че и при вас е така. Това, което открих за себе си и всеки от вас го разбира много добре е, че ние ще отлагаме за дълго време нещо, което е маловажно за нас. Идеята е да преподредим приоритетите си (ако го искаме, разбира се).
Колкото по-късно започнем да съставяме месечен бюджет, толкова повече пари ще загубим от емоционални покупки на ненужни вещи и краткотрайни удоволствия. А този инструмент е еднакво полезен и за хора с милиони левове в банковата сметка, и на човек, който току-що е започнал първата си работа. Отлагането на създаването на авариен фонд, също може да доведе до големи финансови загуби и на насочи живота ни в съвсем различна посока (имам много примери за това). Ами инвестирането и пенсионното планиране – отлагането само с една година, може да намали крайния резултат с десетки хиляди левове след време. Затова, не отлагайте! Знам, че е трудно, но всичко е въпрос на приоритети и фокус върху тях.
-
Отричащите проблемите хора
Те са първи приятели на вечно отлагащите и непрекъснато търсят аргументи защо да не направят нещо, но в някои ситуации са дори по-лоши от тях. Отричащите хора си заравят главата в пясъка като щрауси и не искат да признаят, че имат проблем и да потърсят решение на него. Нямат авариен фонд – ще вземат от родителите, ако се наложи. Не спестяват – сега е времето да живеят. Пропускат вноска по кредита – няма проблем, следващия месец ще платят и за предишния. Това се случва ден след ден и тези хора са влезли в една спирала, която няма да завърши добре, но те не го осъзнават (все още).
Сигурен съм, че познавате поне един такъв човек. И аз. Опитвал съм се да говоря с мои приятели, които са били в това положение, но без резултат. Повечето от тях, преживяха по няколко финансови кризи и тогава бяха готови да говорим за умното управление на техните пари.
-
Хората, които живеят на гърба на други
Има много такива и ние ги виждаме всеки ден. Привидно те са добри хора, а често са и наши роднини или близки приятели. Обикновено, те са в нашия кръг само, ако имат полза от това. Когато ги „отрежем“, те много бързо си тръгват и търсят нови „донори“ или „спонсори“. На пръв поглед, тази тактика изглежда печеливша и носи успех на определени хора, но тя е само временна, докато „жертвите“ не се усетят.
Нямам нищо против да помагам на хора, които са изпаднали в трудна ситуация и имат нужда от подкрепа (не само финансова), но когато те са превърнали това в начин на живот и оцеляване, имат нужда от друг вид помощ. Не е лесно да го кажем в очите на близък човек като съпруг/а, дете, брат или сестра, но това е правилният начин. Това ще им помогне да започнат да се справят сами и да оправят личните си финанси.
-
Хората, които обичат да демонстрират благосъстояние
Тези хора са навсякъде около нас. Превърнали са финансовия успех и сравняването с другите в някаква мания. Те правят всичко възможно, за да изглеждат по-богати, отколкото са в действителност. Разбира се, всичко това е фасада, зад която се крият някакви липси в миналото. Те имат най-новия модел мобилен телефон, скъпи дрехи и обувки, бижута и сменят колата си на няколко години, но това е само върхът на айсберга. Отдолу са огромни кредити за всяко нещо и банкова сметка, която е почти празна преди следващата заплата.
Някой беше казал, че животът е прекалено кратък, за да изглеждаш като богат и наистина да си такъв. Трябва да изберем. Каквото и да си говорим, истинските богатите хора се определят само по един начин – спрямо тяхната нетна стойност. Това означава, че имат много повече активи (телефоните, дрехите и колите не са истински активи и се обезценяват бързо), отколкото пасиви (задължения). Всичко останало е суета и бутафория.
-
Хората, които се изживяват като мъченици
Те изглеждат като добри хора. Това е майката, която дава и последната стотинка от заплатата или пенсията си на 36-годишния си син за цигари и кафе. Това е приятелят, който винаги е готов да ти даде поредния заем (знаейки, че никога няма да му го върнеш), за да излезеш от кашата, която си забъркал. Мъчениците жертват собственото си финансово благополучие за сметка на останалите.
В това няма нищо лошо, но тези хора се пречупват, когато те самите поискат помощ и не я получат. Ако имаме такъв близък или приятел, е време да поговорим с него и да му обясним, че на първо място трябва да се погрижат за себе си, преди да мислят за другите.
-
Хората, които винаги виждат чашата наполовина празна
Да, за песимистите говоря. Те са загубили играта с парите, преди изобщо да е дошъл техния ред, защото са убедени, че „нищо няма да излезе“. Те не инвестират, защото смятат, че ще загубят пари и „тази игра е само за големите риби“. Те не търсят нова работа или повишение, защото „всичко става с връзки“. Тези хора винаги търсят причина нещо да не стане и гледат подозрително на всеки, който им предложи някаква инвестиционна възможност.
Мъдрите хора са казали, че ако не посееш семе, няма да има какво да жънеш. Въпреки това, е много трудно да общуваш с такива хора и те „носят вода от 9 кладенци“ само, за да ми докажат, че нещата няма да се получат. Всяка малка загуба или лош опит в миналото е железен аргумент за тях, че са нарочени от съдбата и вселената да не управляват добре парите си. Най-силното оръжие срещу тях е да им зададем въпроса „Защо мислиш така?“. Тогава, съмненията излизат на повърхността и лесно може да се оборят.
-
Хората, които не искат да учат нови неща
Хората казват, че малкото знание е по-опасно от липсата му. Сигурно са прави. За личните финанси важи с пълна сила. Това, че някой е чул нещо по телевизията за инвестиции, кредити, акции или фондове, не е достатъчно, за да вземе най-подходящото решение за управлението на своите пари. За щастие, хората имаме голям мозък, който може да побере много информация и способността да учим нови неща.
Оправдания като „Аз не разбирам от икономика“, „Инженер съм и материята ми е далечна“ и „Вече съм стар за тези неща“ са само …оправдания. Никой не се е родил научен. Личните финанси са сбор от прости правила, а инвестирането са технически знания за различни активи и начини за оценяването им. Не се изисква да си гении, за да се информираш в тази сфера. След това трябва действие, получаване на резултат, анализ, друго действие, друг резултат и така нататък.
Ако се разпознаете в някой от тези 7 типа хора, това е страхотно – вече знаете слабото си място и може да работите в тази насока. Ако не се откриете, още по-добре – имате огромния шанс да постигнете финансов успех.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.