Има ли пилот в самолета на международната търговия?

Има ли пилот в самолета на международната търговия?

Трайни китайски свръхмощности, хронични германски излишъци, а сега и протекционистка офанзива на САЩ: институциите, чиято задача е да организират международната търговия и да защитават кредото на свободната търговия, изглежда изостават от хода на събитията повече от всякога.

Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард призна този факт: "В известна степен (господин Тръмп) има някои основателни причини да протестира срещу сегашната ситуация", заяви тя в сряда, 7 март, в ефира на RTL, преди президентът на САЩ да обяви въвеждането на мита за вносната стомана и вносния алуминий с риск да предизвика търговска война.

"Има страни по света, които не спазват споразуменията на Световната търговска организация – СТО, естествено имаме предвид Китай, но Китай не е единствената държава, прилагаща прилага подобна практика", допълни тя, признавайки косвено, че правилата на световната търговия през последните 30 години вече не се спазват.

"Истината е, че именно "консенсусът от Вашингтон" е поставен под въпрос. Днес вече не цари убеждението, че отварянето на границите е от полза", поясни пред АФП Людовик Сюбран, главен икономист в Euler Hermes, имайки предвид неолибералните догми, прилагани от 80-те години, за да бъдат вдигнати търговските бариери.

И изведнъж международните институции станаха мишена на критики, като се започне със СТО, натоварена, на теория, да регулира световната търговия и да урежда евентуални конфликти.

"Има проблем със световното управление", коментира пред АФП експерт, запознат с големите търговски преговори, пожелал анонимност. "Ефективният механизъм трябваше да бъде СТО, но тя остави Китай да увеличава излишъците си без да спазва ангажиментите си", допълни същият източник, откроявайки най-вече субсидиите за промишлеността на втората икономика в света.

Дженифър Хилман, бивша високопоставена служителка на СТО се запита дали целта на Тръмп не е в крайна сметка "да породи криза вътре" в тази организация, "та дори да подготви почвата за излизането на САЩ от нея".

Още повече, че САЩ сложиха прът в колесницата на тази институция с централа в Женева, спирайки процеса на назначаване в апелативната юрисдикция на СТО и удължавайки по този начин забавянията.

Между другото именно към СТО, която е нещо като мирови съдия по търговските конфликти, биха могли да се обърнат страните, които се чувстват ощетени от мерките на Тръмп.

Призиви към Германия

 

"Съединените щати биха могли да са на път да използват тази дълга опашка от чакащи, за да не им се налага никога да спазват правилата", допълни г-жа Хилман в изказване в Атлантическия съвет във Вашингтон.

А що се отнася до международните институции, то те не постигнаха по-големи резултати.

Г-20, разбира се, се зае с темата за протекционизма на срещата си на върха преди две години в Китай със създаването на "световен форум" по свръхкапацитетите в стоманодобива, натоварен да направи оценка на усилията на държавите и да бъде ръководен от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

Генералният секретар на ОИСР Анхел Гурия говори тази седмица, за да припомни самото му съществуване, но признавайки и той самият, че "излишните мощности са основните причини за сегашната криза" със стоманата и че напредъкът в тази посока е недостатъчен.

А когато става дума за Германия, страна, която често е атакувана от Тръмп, "ситуацията е различна", посочва преговарящият, цитиран по-горе. "Техните излишъци спазват правилата и освен това са отражение на конкурентоспособността на тази страна", подчертава той.

Още докато беше министър на икономиката на Франция, г-жа Лагард упрекваше германските си партньори за тези излишъци. МВФ, Брюксел и Франция редовно призовават Берлин да дадат повече свобода на борсата.

"Не е нормално една страна да има излишък от 9%, а партньорите й да не настояват той да бъде коригиран", заяви неотдавна еврокомисарят по икономическите и валутните въпроси Пиер Московиси.

"Когато имате супер конкурентоспособност от години, защо да се отказвате от предимството си? Трябвало е да се прояви повече съобразителност и да бъдат стимулирани да инвестират за доброто на собствената си страна", коментира Сюбран.

Това послание може би е започнало да дава резултати: търговският излишък на Германия намаля миналата година за първи път през последните осем години, а в същото време вносът отчете рекордни стойности.

Антонио Родригес, Франс прес

(БТА)

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ