Инвеститорите се адаптират към бавен растеж по света
Борсите по света се оцветиха в червено и още една седмица премина под знака на масовите разпродажби на акции. Индексите в САЩ паднаха с 3-4%, а малко по-добре се представиха борсите в Европа. Водещите пазари в Азия също бяха надолу, но водещ фактор за техния спад бяха не само притесненията за икономическото забавяне в глобален мащаб, а и представянето на щатските акции.
Новините за сесиите със спад на Уолстрийт влияят негативно на останалите пазари по света и това води до верижна реакция сред инвеститорите, когато те стартират деня си с екрани, на които са видни големи загуби преди това. Щатските компании започнаха да публикуват отчетите си за третото тримесечие и този път има доста разочарования. Amazon стана една от най-губещите акции за седмицата, след като компанията показа слаб растеж спрямо прогнозите и сподели очакванията си за коледния сезон.
Забавянето на растежа на компанията е сигнал, че щатската икономика и потребителите навлизат в труден период. Това постави на заден план добрите данни за икономическия растеж в САЩ, публикувани през седмицата, защото най-вероятно предстои забавяне.
Интересното е, че сега инвеститорите започват да оценяват това намаление на растежа. Досега пазарите игнорираха изцяло тези рискове, които са в основата на прогнозите на МВФ и Световната банка. Възможно е спадът на Уолстрийт да е точно такава адаптация към промяната на икономическата среда, която инвеститорите правят със сериозно закъснение. Затова и разочароващите прогнози на Amazon и отчетите на останалите технологични гиганти доведоха да големите спадове в цената на акциите им.
Процесът на адаптация на пазарите ще продължи още дълго време, но е възможно корекцията в момента да приключи скоро. Наближаващите избори за Сенат и Конгрес може да се превърнат в този фактор на оптимизъм, който да обърне посоката на движение до края на годината.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.