Как да инвестираме в peer-to-peer платформите за кредитиране

Как да инвестираме в peer-to-peer платформите за кредитиране

 сме (буквално) залети от реклами за бързи и онлайн кредити. На всяка спирка и на всеки стълб ни призовават да вземем заем „само с лична карта“, без поръчител, до заплата или до следващата заплата. Ако съдим по нарастващия брой и засиленото присъствие на тези небанкови финансови институции в нашето ежедневие, това е добър бизнес. В същото време, лихвите по банковите депозити са се насочили стремително надолу и скоро ще ударят нулата.

В тази ситуация, много от нас се питат дали може да се възползваме от нарастващата популярност на малките кредити и да реализираме по-висока доходност от тази по банковите депозити.

Тази възможност е вече достъпна и за хората в България. Peer-to-Peer кредитирането (или P2P) е онлайн платформа, на която се срещат хора, които имат нужда от сравнително малки кредити, и такива, които търсят по-висока доходност за своите спестявания. Изцяло онлайн базираните посредници имат ниски оперативни разходи, което позволява да се предлагат кредити с по-ниски лихви от другите финансови институции, а в същото време инвеститорите получават много по-висока доходност при разумно ниво на риска. Онлайн платформите вземат малък процент от всеки кредит и това е достатъчно, за да развиват бизнеса си.

P2P кредитирането отбеляза сериозен ръст през последните няколко години, като най-големите платформи като брой отпуснати заеми и размер са в САЩ, Великобритания, Германия и Франция. Това развитие се дължи най-вече на строгите регулации за банковите институции, особено след фалита на много финансови компании през 2008 година. В САЩ през тези посредници са отпуснати над 6.7 милиарда долара като кредити, което е ръст от близо 130% в сравнение с миналата година.

Процесът за инвестиране в тези платформи е следният: Хората, които имат нужда от заем кандидатстват на сайта на посредника. Специално създаден скоринг модел определя кредитния им рейтинг, т.е. възможността им да погасяват заемите си. Колкото по-висок е той, толкова по-добър кредитополучател е потребителя и ще получи по-ниска лихва по своя кредит. При одобрение, се преминава на следващия етап, където обобщена информация за кредитоискателите се предоставя на потенциалните инвеститори.

Те, от своя страна, избират нивото на риск и доходност, която искат да получат, като предоставят цялата или част от сумата, необходима на кредитоискателя. Обикновено, във всеки заем участват множество инвеститори, които си поделят риска и печалбата от него. Така всеки може да си изгради добър портфейл от заеми.

Стана въпрос, че има рискове при инвестициите в кредити и те основно са следните:

Кредитополучателят да не си върне кредита

Това е основният риск, свързан с тази инвестиция. Едно от най-ценните неща във всяка Р2Р платформа е нейната пълна и подробна информация за невърнатите кредити. За да е полезна такава статистика, компанията трябва да е оперирала поне 2-3 години на съответния пазар или на друг подобен, за да приемем данните за представителни. Ние като инвеститори може да намалим риска си като финансираме кредитополучатели с по-висок рейтинг. Тази скала е различна при различните посредници, но най-често се използват английските букви от A до G, като с рейтинг A са най-добрите кредитополучатели (но и доходността от тях е най-ниска), а с рейтинг G са най-ненадеждните заематели, които обаче ще ни донесат най-висок процент доходност, ако си върнат заема.

Как се определя кредитния рейтинг?

Това е една от най-строго пазените тайни на всяка банка и всяка онлайн платформа. С течение на времето тези финансови институции са установили, че определени неща са свързани с вероятността един кредит да се върне или не. Такива параметри са стабилна работа (колкото повече години работим на дадено място, толкова повече точки ще получим), собствено жилище (ако живеем под наем е по-вероятно да „изчезнем“), семейство (ако имаме съпруг/съпруга и деца, институциите ни оценяват като по-надеждни).

Освен тези фактори, много важна роля в определяне на кредитния ни рейтинг играе и кредитната ни история. Ако досега сме били изрядни заематели и не сме имали проблеми при изплащането на кредитите, ще получим бонус точки. Виждал съм в скоринг модели на чужди банки и такива критерии като това дали имаме домашни любимци, което ни прави по-отговорни.

Как да си намалим риска от тази инвестиция?

Парите, които инвестираме в P2P сайтовете не са гарантирани, но има начини да си намалим риска до едно умерено ниво. В самата онлайн платформа е заложен един от начините за минимизиране на риска – диверсификацията. Като си изберем различни кредити с различен риск, ние намаляваме възможността всички тези кредитополучатели да не си върнат заемите. Един добре структуриран портфейл ще ни позволи да получим добра доходност при разумно ниво на риска.

Онлайн посредниците ни предлагат и още един начин да спим по-спокойно – собствен гаранционен фонд. Част от P2P платформите заделят част от техните приходи и образуват фонд, от който да си получим парите в случай на не плащане на заема от страна на кредитополучателя. Разбира се, сумите в тези фондове са много по-малки от размера на отпуснатите кредити, но пък и възможността всички заематели в един и същ момент да започнат да не връщат заемите си, е много малък.

Има още един автоматичен начин, с който си намаляваме риска в тези платформи и това е доверието в общността. Едно е да вземеш кредит от огромна банка, за която ти си поредния кредитополучател, а съвсем друго е да знаеш, че заема ти е от няколко души, които може да са ти познати или дори приятели. Тази логика се потвърждава и от процента на необслужваните кредити в P2P платформите – те са много по-ниски, отколкото в банките. Освен вярата в общността, потребителите на тези услуги са финансово грамотни хора с добри познания за информационните технологии и много добре съзнават отговорността, която поемет. Разбира се, винаги има изключения, но веднъж „прегрешил“, този потребител никога няма да бъде добре приет в тази общност.

Ако платформата фалира

Това е вторият основен риск при тази инвестиция. Той е по-висок в сравнение с други алтернативи, защото тези посредници не се контролират по същия начин от държавни регулатори както банките и небанковите финансови институции. Има два варианта в този случай. Първият е P2P платформата да престане да съществува, защото бизнес моделът й не е бил достатъчно добър и устойчив. В този случай няма нужда да се притесняваме, защото цялата информация и всички партиди ще се прехвърлят на нов посредник, който иска да оперира на конкретния пазар. Това се е случвало с финансови компании, които са се изтеглили от България по една или друга причина, и трансфера на информацията към приемника премина без особени сътресения.

По-лошият вариант е самата платформа за злоупотребява. Този риск се минимизира само по един начин – доверието и имиджа на компанията. Ако тя реализира добри приходи и иска дългосрочно да развива дейността си, ще направи всичко възможно, за да го направи и няма дори да се замисли за подобен сценарии. Също така, тези компании са само посредници и ако парите на инвеститорите не достигат до заемателите, много бързо ще се разбере.

Дали да инвестирам в P2P платформи за кредитиране?

Отговорът е строго индивидуален, но все пак ще разгледаме тази възможност по-подробно. На първо място, нашата печалба от тази инвестиция се определя от постигнатата доходност, като трябва да приспаднем комисионната на посредника и разходите за банкови трансфери. Дори годишната ни доходност да е 10%, то евентуалната ни загуба може да е 100%, т.е. да загубим всичко. И пак стигаме до риска, а той зависи най-вече от заемателите в общността, както и от доверието, което имаме в платформата. Моят съвет е да отделим малко време, за да разберем в детайли какви хора търсят кредити по този начин, може ли да разчитаме на данните от посредника, има ли някакви гаранции за нас в случай на невръщане на кредита и т.н. Колкото повече знаем за дадена инвестиция, толкова е по-малък рискът да нас.

Преди да решим дали си заслужава да вложим част от парите си в тези платформи, нека сравним основните показатели като риск, доходност и ликвидност, с други възможности. Ако ни предлагат по-добра доходност при същото (или по-ниско) ниво на риска и може да изтеглим бързо и евтино парите си, може да се възползваме от голямото търсене на кредити.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ