Как Z се превърна в символ на подкрепа за руската армия
Една буква от латинската азбука се превърна в символ на руската война в Украйна. Още в първите дни на офанзивата буквата Z, изписана по танковете и другите военни превозни средства на руската армия, привлече вниманието на света, пише „Уолстрийт джърнъл“.
Оттогава насам обаче символът вече се вижда навсякъде в Русия – нарисуван със спрей по сградите, принтиран върху тениски и надраскан по билбордове. Дори децата се редят във Z-образни формации в училищата. Експертите казват, че буквата вече се е превърнала в символ на подкрепа за руската инвазия в Украйна.
Макар че символът се популяризира официално от военните и някои експерти казват, че неговото създаване и разпространение е дирижирано от държавата, никой не може да посочи със сигурност какъв е произходът му.
Кой използва символа Z и как?
Експерти и потребители в социални медии спекулират със значението на Z, както и други букви, включително O, X, A и V, които се появяват на руски танкове, понякога оградени от квадрати, триъгълници и други фигури. Някои предполагат, че това е начин за различаване на врагове от съюзници, особено като се има предвид, че много от военната техника на Русия и Украйна е еднаква.
За разлика от другите букви, Z обаче излезе от рамките на военната реалност и се превърна в нещо повече.
В социалните мрежи има видеа, които показват флашмоб от руски младежи с черни тениски с буквата Z, които танцуват на фона на руски знамена.
На билборд в Санкт Петербург бе надраскано голямо Z с черни и оранжеви линии, придружено от думите „Ние не се отказваме от своите“. Слоганът се отнася до официалната позиция руския президент Владимир Путин, че целта на инвазията е да „освободи“ и „денацифицира“ Украйна.
Една от най-разпространяваните снимки онлайн е на онкоболни деца, които са подредени във формата на Z в заснежения двор на заведение за лечение в Казан. Няколко училища също публикува изображения на деца в подобна формация.
Снимки, публикувани от Асошиейтед прес, от демонстрация във Волгоград в подкрепа на войната, показват автомобили, паркирани така, че да образуват З. Други показват стикери върху прозорците на автомобилите с оранжево-черно Z.
Различни общественици и държавни служители също са присвоили символа.
Губернаторът на сибирския регион Кузбас Сергей Цивильов обяви, че променя начина, по който се изписва името на региона, за да добави главно „Z“ в средата.
Миналата седмица пък 20-годишния гимнастик Иван Куляк се появи със символ Z върху трикото си, докато чакаше да получи бронзов медал от състезание в рамките на Световната купа в Катар.
Докато символът набира все по-голяма популярност, същото важи и за антивоенните демонстрации също в Русия, въпреки сериозните рискове за критиците на Кремъл.
Какво означава Z?
Първоначално се предполагаше, че латинската буква Z е руски военен символ. По-късно обаче се появиха други теории за нейното значение.
Една от тях е свързана с публикация на руското министерство на отбраната в Instagram, в която графики за войната са придружени надписи „За победа“ (#ZаПобеду), а по-късно и „За мир“ и „За истина“.
Много от изображенията, идващи от Русия, показват Z в оранжево и черно – цветовете свързани с Георгиевската лентичка в Русия. Лентичката е свързана със създадения през 1769 г. орден „Свети Георги“, който е най-високото военно отличие на Руската империя.
Тази цветова комбинация се превръща в неформален символ на победата на Съветския съюз над нацистка Германия през Втората световна война. Според „Вашингтон пост“ той е бил използван и от сепаратистите в Украйна през 2014 г., като знак за вярност към Москва по време на анексирането на Крим.
Георгиевските ленти могат да бъдат навсякъде в страната, особено в седмиците преди честването на Деня на победата на 9 май. Те послужиха като мощен и ефективен обединяващ символ за Русия под управлението Путин, свързвайки подкрепата за държавата с историческия принос на страната за победата над фашизма.
Мария Снеговая, изследовател на руската вътрешна и външна политика, казва, че оранжево-черното Z създава връзка между продължаващата инвазия и празнуването на победата във Втората световна война, която според нея се разбира като „историческа руска битка срещу Запада“. Това също така подкрепя идеята, че Русия исторически е победител, обяснява тя.
Препратките към Втората световна война обаче се правят и в обратната посока, катo някои вече сравняват руското Z с употребата на свастиката като нацистки символ.
Военният министър на Украйна Олексий Резников пръв видя такава аналогия още на 7 март, публикувайки в Twitter изображение с две кръстосани букви Z.
По-голямото значение на Z
Тъй като Z изглежда е навсякъде в Русия, експерти казват, че буквата вече се е превърнала в мощен символ, предназначен да покаже Русия като единна.
В този смисъл Z се превърна в символ на нова руска идеология и национална идентичност, смята Камил Галеев, бивш сътрудник на Центъра на Уилсън, бивш сътрудник в научноизследователския институт The Wilson Center.
Експерти като Галеев казват още, че внезапната поява на символа сред много руснаци е в резултат на организирана от държавата пропагандна кампания за събиране на подкрепа или поне за създаване на впечатлението у външния свят, че руснаците подкрепят инвазията.
„Той очевидно се разпространява от държавата с цел създаване на усещане за широка обществена подкрепа за инвазията“, казва Хенри Е. Хейл, професор по политически науки и международни отношения в университетът „Джордж Вашингтон“
Хейл посочва, че тези символи могат да бъдат „мощни инструменти за авторитарни режими“ като Русия, която в този случай „насърчава нещо просто, видимо, адаптивно, гъвкаво, което може да заживее собствен живот, като същевременно с това създава впечатление за широка подкрепа за режима“.
Тези усилия обаче могат да се използват и за оказване на влияние върху други хора да приемат политиката на режима или поне да се преструват, че го правят, обяснява Хейл.
„Ако хората видят, че много други показват този символ, това оказва натиск върху тях да демонстрират същия вид подкрепа, за да нямат проблеми със съседите и с режима“, казва той.
Алексей Юрчак, антрополог от Калифорнийския университет в Бъркли, който изучава постсъветска Русия и Източна Европа, казва, че фактът, че това е нов символ, му придава още повече сила.
„Всеки може лесно да го нарисува. Те могат да му придадат с всякакви различни значения. … И никой не знае дали е вярно или не“, каза той, добавяйки, че символът няма „реално значение“.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.