Какво още може да се обърка за световната икономика?

Какво още може да се обърка за световната икономика?

Възстановяването на световната икономика от рекордно ниските нива, достигнати заради пандемията от коронавирус, започва отново да се забавя, създавайки предпоставка за несигурен завършек на годината, пише Блумбърг.

Притесненията са много. Настъпващата зима в северното полукълбо може да предизвика нова вълна от вируса, докато чакането за ваксина продължава. Държавната подкрепа за безработните и бaнĸoвитe мopaтopиyми въpxy изплaщaнeтo нa зaeми скоро ще изтекат. Напрежнието между САЩ и Китай може да се влоши на фона на предстоящите през ноември президентски избори, подкопавайки доверието в бизнеса.

„Вече видяхме пика на възстановяването. От сега нататък инерцията ще се забавя“, коментира пред Блъмбърг Йоаким Фелс от at Pacific Investment Management Co.

Правителствата са „инжектирали“ близо 20 трлн. долара в икономиката под формат на фискална и парична подкрепа в опит да я върнат към нормалното.

Някои резултати определено са впечатляващи.

В САЩ безработицата спадна рязко през август, а жилищният пазар се съживи. Оптимистично настроените експерти дават стабилното възстановяване на Китай за пример за посоката, в която се е насочила останалата част от света. Германия също представи добри данни за индустриалния сектор, а развиващите се пазари получиха подкрепа от поевтиняването на долара.

Дългата битка

Запазването на положителната инерция на в всички тези фронтове обаче няма да е никак лесно. Вероятно на политиците ще се наложи да удължат срока на стимулите в момент, в който някои търсят начини да ги намалят. Въпреки всичкият напредък, постигнат по разработването на ваксините, те най-вероятно ням да бъдат готови за масово производство в скоро време, което означава, че пандемията няма да бъде поставена под пълен контрол – едно от ключовите условия за възстановяването на бизнеса на нормалните му нива.

На места обаче все още се наблюдава попътен вятър. На пазара на труда, например, правителствата помогнаха за първоначалното възстановяване (това може би беше най-лесната част). Сега на преден план е трансформацията на индустрията, преместването на ресурсите, и преквалифицирането на служители от сектори, които вече не са рентабилни. Подобно реструктуриране може да отнеме много дълго време.

Още този месец някои от най-големите индустриални марки в света сигнализираха, че предстои съкращаване на работни места.

Датската компания AP Moller-Maersk планира мащабно преструктуриране, което може да засегне хиляди работни места в най-голямата компания за морски превози. Ford Motor ще се раздели с около 5% от работната си ръкав САЩ, докато Unіtеd Аіrlіnеѕ ще съкрати 16 хил. работни места още през следващия месец.

Има и други притеснителни сигнали

В Китай, който успя да постави вируса под контрол преди няколко месеца, потребителите остават предпазливи в разходите си, докато най-големите банки в страната наскоро обявиха най-големия спад на печалбите си от повече от десетилетие на фона на нарастването на лошите кредити.

Същевременно с това американските политици продължават да спорят за размера на новия пакет от стимули, от който зависи темпото на възстановяване на най-голямата икономика на планетата.

„Добавянето на 1,4 млн. работни места през август бе стъпка „в правилната посока“, коментира Райън Суит от Moody’s Analytics. „Икономиката обаче трябва да запази темпото, а това ще бъде много трудно без фискални стимули“.

„Нещата не изглеждат добре“

В Европа показателите за активност започват да отслабват, докато фабриките търсят начини да намалят разходите на фона на слабото търсене. Докато Франция и Германия удължиха програмите се за подкрепа на частично безработните, Великобритания планира да прекрати своята през октомври, което ще изложи на риск милиони работни места.

Японският премиер Шиндзо Абе, който миналият месец обяви оставката си по здравословни причини, предупреди по време на пресконференция, че „зимата идва“ и че страната ще трябва да предприеме повече мерки, за да овладее вируса.

„Данните обрисуват картина за рязко възстановяване през второто тримесечие, последвано от застой, като активността остава доста под нивата от преди пандемията в третото тримесечие.  Това оставя отворена вратата за ръст. Ако например САЩ се справяше толкова добре колкото Германия в контролиране на вируса и връщането на хората на работа, това щеше да е голям позитив на пазарите. За да се върнем на нивата от преди вируса е нужна ваксина“, коментира Том Орлик от Блумбърг.

Освен това, фондовите пазари могат да останат разочаровани от икономическите данни през идните месеци на фона на намаляването на фискалната подкрепа.

Всички резултати обаче са в сянката на пандемията, която отново набира скорост в световен мащаб. Дори и да бъде разработена ваксина, разпространението и в необходимия мащаб по цял свят ще отнеме време, коментира Уopиĸ Maĸĸибин oт Вrооkіngѕ Іnѕtіtutіоn. Според неговите модели вирусът може да струва на световната икономика около 35 трлн. долара до 2025 г.

„Трябва да ваксинирате голяма част от населението преди икономическите разходи да започнат да падат“, казва той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ