Какво означава победата на Байдън за Европа?

Какво означава победата на Байдън за Европа?

Европейските лидери поздравиха топло демократа Джо Байдън за победата му в президентските избори в САЩ - победа, която идва след четири години на нестабилни отношения с президента Доналд Тръмп, пише Си Ен Би Си.

Трансатлантическите отношения се влошиха значително след пристигането на Тръмп в Белия дом през 2017 г., като разногласия съществуваха на практика по всяка тема, било то международна търговия, отбрана или технологии. Европейските представилите също така трябваше да свикнат с директния стил на управление на Тръмп и навикът му да съобщава своите решения първо по Twitter.

Те обаче се надяват, че отношенията между САЩ и Европа ще се подобрят с идването на власт на Байдън.

През уикенда председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заговори за „подновяване“ на партньорството между Вашингтон и Брюксел и поздрави „горещо“ Байдън за постигнатият резултат в изборите.

Германският канцлер Ангела Меркел, френският президент Еманюел Макрон и италианският премиер Джузепе Конте също поздравиха Джо Байдън за изборната му победа.

Търговия

Една от най-спорните точки в отношенията между САЩ и Европа през последните четири години бе търговията. В началото на своя мандат, Тръмп прекрати преговорите за търговско споразумение между САЩ и ЕС, увеличи митата върху вноса на стомана и алуминий от Европа и заплаши да наложи сходни тарифи и върху вноса на европейски автомобили.

Двете страни влязоха в конфликт и относно държавните субсидии за авиационните гиганти Boeing и Airbus. ЕС проучва възможността да наложи мита върху американски стоки на стойност 4 млрд. долара, след Световната търговска организация постанови, че САЩ предоставят незаконни държавни субсидии на Boeing. Година по-рано СТО разреши на Вашингтон да наложи мита на европейски стоки за рекордните 7,5 милиарда долара, заради субсидии за Airbus.

„Няма да се изненадаме, ако САЩ и ЕС обезвредят или разрешат този спор малко след като администрацията на Байдън встъпи в длъжност на 20 януари 2021 г.“, коментира главният икономист на германската банка Barenberg Холгер Шмидинг.

Под ръководството на Тръмп САЩ промениха подхода си към международната търговия, поставяйки по-голям фокус върху двустранните споразумения и използвайки тарифите върху вноса като уред за оказване на натиск върху търговските си партньори и промотиране на политиката „Америка на първо място“.

„Байдън ще върне САЩ на масата за преговори, макар че страната няма да може да изпълнява ролята, която имаше преди президентството на Тръмп“, коментира главният икономист на Unicradit Ерик Нилсен.

Популизъм

След дълговата и миграционната криза от преди няколко години, страните от Европейския съюз бяха залети от популистка вълна, като много от лидерите на тези партии вземаха пример от Доналд Тръмп.

„След като Тръмп не успя да спечели втори мандат, антисистемниите политици в Европа ще изгубят много. Те ще изгубят техният мегафон, тяхното ехо, силният двигател, които ги задвижваше, под формата на президента Тръмп“, коментира пред Си Ен Би Сибившият премиер на Италия Енрико Лета.

Лета, който работи заедно с Байдън по време на годините му като вицепрезидент на Обама, определи последните избори в САЩ като „най-важните европейски избори“.

„Смятам, че бъдещите отношения между САЩ и Европа ще бъдат по-добри. Пандемията е първият голям тест, тъй като досега не сме имали криза от подобен мащаб, при която да липсва трансатлантически диалог и реакция“, коментира той.

Брекзит

ЕС все още води преговори с Обединеното кралство за бъдещите отношения между двете страни, след като в края на декември тази година ще изтече преходният период след Брекзит.

Това означава, че ЕС и Великобритания разполагат само с няколко седмици, за да постигнат сделка, като не е ясно доколко това е възможно. Липсата на споразумение ще постави под риск  подписаното на 10 април 1998 г. Белфасткото споразумение, известно още като Споразумението от Разпети петък, което на практика слага край на 30-годишния кървав конфликт между протестантите-юнионисти и католиците-републиканци от Северна Ирландия.

В резултат на споразумението са премахнати граничните проверки по 500-километровата граница между Република Ирландия и Северна Ирландия, като са създадени и редица правила и институции от общоирландски характер.

Подкрепата на Байдън за споразумението дава надежди на ЕС, че британското правителство ще бъде по-склонно на компромис, с който да бъде защитен договора.

„Що се отнася до Брекзит, победата на Байдън означава, че Споразумението от Разпети петък е в безопасност и че Борис Джонсън ще трябва да вразуми привържениците на „твърдия Брекзит“ и да договори сделка“, коментира Нилсен.

Лета също вярва, че победата на Байдън увеличава шансовете от постигане на сделка между ЕС и Великобритания.

„След като Тръмп напусне Белия дом, за Джонсън ще е много по-трудно да осъществи Брекзит без сделка. Ако трябва да направя прогноза, то бих заложил на Брекзит със сделка, защото е ясно, че Байдън няма да участва в някакъв алианс срещу ЕС, на какъвто се надяваха някои привърженици на Брекзит“, коментира той.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ