Парите (не) са всичко!

Парите (не) са всичко!

Когото и да попитаме в днешно време дали иска повече пари, той ще отговори утвърдително. Въпреки това, болшинството от хора не искат да положат нужните усилия, за да ги имат и се успокояват с думите „Парите НЕ са всичко“. Дали те не си казват същото за работата, семейството, децата, физическата форма? Дали „гроздето не е кисело“? В тази статия ще ви дам моите 5 причини да престанем да омаловажаваме парите и да започнем да учим законите и принципите, които ще ни позволят да живеем по-добре и да станем по-богати.

  1. Това са само пари“

Това е все едно да кажем „Това е само въздух”. Да, но ние се нуждаем от тях, за да живеем. Един приятел веднъж ми каза „Имам 100 лева и ще ми стигнат до края на живота …стига да не си купувам нищо”. За съжаление, няма да стане по този начин (или поне аз не знам как). Това пренебрежително отношение към парите няма да ни позволи да подобрим личните си финанси. Ако харчим все едно утре никога няма да дойде, все някога бъдещето ще дойде и изобщо няма да е розово. Съгласен съм, че парите не ни правят щастливи, но липсата ни е основна предпоставка да не се чувстваме добре. Според изследване, парите са основната причина за споровете в семейството и втория повод за разводите (след изневерите).

Ако „Парите не са всичко“, защо не се опитаме да живеем без тях? Да отидем в някое село, да си произвеждаме сами храната и да се задоволяваме само с нещата, които ни дава природата напълно безплатно. Дори не искаме и да си помислим за такъв вариант, нали? Тогава, нека престанем да изричаме тази очевидна лъжа и да уважаваме парите, а те ще ни помогнат да живеем по-добре и да постигнем целите си.

  1. За парите, оценките и усилията

За да разберем по-ясно отношението ни към парите и хората, които ги имат в по-големи количества, нека се върнем в годините, когато ходехме на училище. Тогава валутата бяха оценките. Аз бях сред „заможните“ ученици, защото за мен знанието беше начина да изпъкна с нещо (не бях много атлетичен и не се вписвах точно в определението за „готин“). Разбира се, „гроздето беше кисело“ за част от моите съученици и те се успокояваха с „Оценките не са всичко“, „Да зубриш е глупаво“ и „Ти само за оценки ли мислиш?“. В същото време, те тайничко също искаха да получават високи оценки и когато това станеше, бяха много горди.

Това беше само един пример и съм далеч от мисълта, че шестиците са нещото, което ще подобри живота ни (но знанията със сигурност могат да го направят), но по подобен начин стоят нещата в почти всички сфери. Знам, че когато чуем „Този (тази) има много пари“, веднага изниква в съзнанието ни човек, който е „луд“ на тема пари, безскрупулен и няма нищо друго (освен парите). Може и така да е за някой, но това не важи за 95% от богатите хора по света и у нас.

Ако искаме и ние да сме с техните финансови възможности (а го искаме, нали?), може поне да променим отношението си към тях и към парите като цяло. Българите обичаме да се „надцакваме“ с фрази като „Мерцедесите нищо не струват. Моята Дачия е в пъти по-добра“ (например), но това не е в наш интерес и колкото по-рано го осъзнаем, толкова по-добре.

  1. Взаимоотношенията ни са скъпи

Ние имаме дъщеря на 4 години и половина и вече иска някой ден да се омъжи за принц (ако име бял кон, ще е супер). С течение на времето, нейната представа за бъдещия годеник ще се променя и ще се оформя в съзнанието ѝ. Докато е малка, родителите са основния източник на възпитание и образование, но след това тя ще започне да търси и други „истини“ – в училище, сред приятелите си, от медиите. Сигурен съм, че постепенно Кари ще включи в критериите си за избор на „принц“ и доста, които са свързани с парите, но не толкова с тяхното количество, а в отношението към тях.

Срещал съм се с много семейства, в които нещата не вървят и парите са основната причина за това, и не винаги тя е свързана с липсата им. Няма как да има разбирателство в една връзка, в която единият партньор има желание да печели повече и да живее по-добре, а другия предпочита да стои на нископлатена, но не много натоварваща работа, например.

Приятелството също може да бъде подложено на натиск, ако има разминавания в отношението ни към парите. Аз коренно промених средата си през последните няколко години, като ми останаха само няколко приятели от преди това. Причината е, че повечето от тях имаха различно отношение към парите. Те работят много, получават добри заплати и искат да си доставят максимално удоволствие за малкото свободно време, което имат. Това е свързано с големи импулсивни покупки и живот на кредит. Моята „истина“ е коренно притивоположна.

  1. Парите и добрите дела

Общоприето е, богатите използват своите средства, за да си купуват луксозни стоки и да ги пилеят по заведения. Този образ отблъсква много хора и те си казват, че не искат да стават като тях и да полагат усилия да изкарват повече пари. За да сме честни, медиите малко преекспонират живота на богатите (защото това се „харчи“), а истината е, че повечето хора, които са натрупали състоянието си сами с времето и са положили огромни усилия за това, не обичат да парадират с него и го използват за добри цели.

Парите са просто средство, за да постигнем целите си и те ще направят това, което ние решим. Дори да не искаме да си го признаем, здравето също е свързано с пари. Ако ние или нашите близки имаме нужда от скъпа операция, например, е по-добре да имаме необходимите средства, отколкото тепърва да ги търсим.

Също така, в живота на всеки човек настъпва момент, в който той иска да помага на другите или да остави някаква следа. Може да го прави и без да има големи финансови възможности, ни парите ще помогнат нещата да се случват по-бързо.

  1. Нека приемем парите в дома и съзнанието си

Много важен скок в моето развитие направих, когато приех, че парите са просто израз на това, което давам на останалите хора. Не е необходимо да се оправдаваме, че искаме да имаме повече средства и да станем богати. Парите носят стойност и увеличават възможностите на този, който ги има. За съжаление, повечето хора мислят, че е точно обратното – че парите отнемат от стойността. За тях е благородно да помагаш на останалите, но ако искаш пари за това – ти ставаш алчен и лош.

Аз също съм минал през този етап. В началото, отделях много време, усилия и пари, за да пиша безплатни материали за лични финанси и инвестиране, и всичко беше чудесно. Когато започнах да организирам курсове и да правя консултации, имаше хора, които ми казваха, че „Това не е добре“, „Искам от всичко да печеля“ и „Как си позволявам да искам пари“. Нещата се промениха и сега работя само с хора, които оценяват това, което им давам. Аз процедирам по същия начин и си плащам за това, което получавам.

Това бяха моите 5 причини да приемам, че парите са много важна част от всички сфери в нашия живот. Дали ще имаме много или малко от тях, зависи от нас самите. Ако искаме да сме богати и да разполагаме с по-големи финансови възможности, е добре да спрем да приемаме парите като нещо лошо, което не искаме, а да започнем да ги приемаме в нашия дом и в нашето съзнание.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ