Полезни или вредни са „ванила“ отговорите за нашите пари?
Ако попитаме някой успешен и богат човек, как е постигнал това, много често ще получим отговори от типа „Бях на точното място“, „Имах късмет“, „Правех това, което обичам и то ме направи богат“, „Идеята ми хрумна в банята, докато си миех зъбите, а останалото е история“. Тези прости и лесни решения са известни в Щатите като „ванила“ отговори (идва от най-масовия и чист вкус на сладоледа). Въпреки че, ни се иска нещата да стават бързо и лесно, помагат ли ни тези прости решения или по-скоро ни вредят?
Бързо, лесно, вкусно
Мен също ме питат как съм стигнал до тук, но никой не иска да слуша как съм работил дълги часове всеки ден в продължение на много години, как съм губил големи суми пари и как съм правил грешка след грешка, преди да постигна сегашните ми успехи.
Хората очакват от мен отговори като „Много е лесно. Инвестирах в парцел през 2003 година. Сега до него ще правят МОЛ и го продадох за 2 милиона лева“. Въпреки че това е реална история на мой клиент, описаната ситуация не е толкова често срещана и има доза късмет в нея. Или „Купих си акции на Google преди няколко години, и сега те скочиха до небето“. Да, спечелих от акции на компанията, но това не стана, нито бързо, нито толкова лесно, а беше свързано с доста грешки и загубени пари по пътя.
Ние, като човешки същества, искаме всичко да става лесно и без усилия, за да не хабим излишна енергия, която ще ни е необходима за задоволяване на елементарните ни нужди. Това е нормално и е закодирано в нашите мозъци от хиляди години. Склони сме да действаме, само за да осигурим прехрана, покрив над главата си, или когато сме заплашени по някакъв начин.
При инвестициите нещата стоят по същия начин. Малко хора искат да влагат време, средства и усилия в продължение на много години, за да постигнат финансова свобода или за да станат богати. Мнозинството се надява, че с някаква дълбоко пазена тайна (или ново хапче, измислено от руски учени), ние ще привлечем (като с магия) парите и богатството. От тези надежди се възползват много измамници, които продават всякакви продукти с чудодейни качества.
Простите решения, които ни предлагат част от успешните хора звучат добре, но за съжаление, нещата не стават по този начин, колкото и да ни се иска. Аз съм разговарял с много милионери (българи и чужденци) за техния път, и когато навлезем в дълбочина, нещата се оказват много различни, от това, което споделят на светски събития. Оказва се, че не късмета (въпреки че той е важен) е основният фактор за техния успех, а упоритата работа в продължение на много години.
Ако вземем за пример един от най-богатите хора на планетата Уорън Бъфет, той е натрупал над 99% от своето състояние след 50-тата си годишнина. Преди това е спестявал и е вложил десетки хиляди часове в изучаване на финансите и икономиката. Да не говорим, че той все още живее в къщата в Небраска, която е купил през 1957 година, и яде предимно хамбургери.
Или Марк Зукърбърг – той не е станал богат за един ден. Всеки се интересува колко пари има в неговата банкова сметка, но никой не вижда огромните усилия и труд, които са му осигурили това богатство. Ние завиждаме на първите служители на Facebook, че са станали милионери, когато компанията излезе на борсата, но не ги питаме как са работили години наред, получавайки ниски възнаграждения с надеждата един ден (евентуално) усилията им да бъдат възнаградени. В интерес на истината, само двама от първите 20 служители на Facebook, и в момента работят за компанията. Останалите 18 са избрали да напуснат и да потърсят по-лесен начин, за да успеят.
Готовите решения не работят
Сигурно ще се досетите кой е най-често задавания ми въпрос? Точно така – „В какво да инвестирам?“. Разбира се, повечето от питащите очакват отговор от типа „Най-добрата инвестиция е в злато. Купи си кюлчета с тегло от по 50 грама от фирма Х.“, „Акциите са с най-добра средногодишна доходност за последните 100 години. Купи си дялове от компания Y, те ще поскъпнат със сигурност.“ или „Имотите в София са топ инвестиция. Купи си малък двустаен апартамент в Студентски град и ще си осигуриш по 8% на година (капиталова печалба + доходи от наем)“.
Какво не е наред с тези отговори? Точно така. Няма универсална инвестиция, която да е добра за всеки. А и кой знае дали тези прогнози ще се сбъднат? Никой. Тази ситуация е същата като да излезе лекаря от кабинета си и да каже на всички чакащи за преглед „Пийте по 2 аспирина на ден и ще се оправите, от каквото и да сте болни“. Това няма да работи, нали?
Досега не съм си позволявал да давам готови решения преди да разбера конкретната ситуация на човека, неговите цели, доходи, разходи и т.н. Не съм препоръчвал и конкретни финансови продукти на мои клиенти, а разглеждаме няколко опции, като целта е да намерим най-подходящия за тях. Финалното решение е тяхно и това е нормално, защото те носят отговорност за него, и резултатите също ще са за тяхна сметка, независимо дали са положителни или отрицателни.
Причините за това мое решение са основно две. На първо място, хората, които силно препоръчват даден финансов продукт, обикновено имат интерес от това. Ако аз работя (или съм посредник) в дадена компания, аз ще защитавам своите интереси и тези на моя работодател. Ако говорим за други продукти, е нормално продавачите да си хвалят своята стока. При тях, дори да сгрешим, може да върнем продукта, да го заменим, или просто да пием една студена вода и да го изхвърлим (ако е развален или не ни върши работа).
При финансовите услуги нещата не са същите, както при продажбата на краставици, например. Един договор за ипотечен кредит или застраховка, често е дългосрочен (20-25 години), и едно грешно решение може да ни струва скъпо. Ако нещо се случи, служителя си е взел заплатата и бонуса, а посредника – комисионната, и последствията остават за нас. Добре е в тази ситуация да потърсим независимо мнение на експерт, който ще защитава нашите интереси, а не своите собствени и тези на компанията, за която работи.
Втората причина да не препоръчвам конкретни продукти, вече я споменах – няма универсални решения за всяка ситуация. Ако го направя, ще иззема отговорността от човека и това ще намали неговата мотивация да го приложи, защото то идва отвън, а не е негово.
Бързият успех не е устойчив
Има хиляди истории за бързо забогатели хора, които изгубват всичко само в рамките на няколко години. Като изключим тото-милионерите и престъпниците, постигането на финансов успех е свързано с изграждане на система от добри навици, правилна нагласа и много работа.
В тази връзка, отговорите с дъх на ванилия не са ни полезни, а само ни карат да вярваме, че всичко е въпрос на случайност, и че ние сме добри хора, за които съдбата или Вселената ще се погрижат. Ако вярвате в това, ви пожелавам късмет. Ще ви трябва в огромни количества.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.