Политиката натежа върху борсите
Борсите се оцветиха в червено през изминалата седмица, а основната причина за спада в Европа станаха поредните неуспешни преговори с Великобритания по процеса на излизане от ЕС. Това натежа върху най-големите индекси, които загубиха около 2%. Върху настроенията в Европа повлияха и новините за забавяне на данъчните реформи в САЩ.
Политическите процеси отвъд Атлантика не доведоха до съществени разпродажби на щатските акции, въпреки че засягат конкретно инвестициите в тях. Загубите на Уолстрийт се ограничиха до половин процент за седмицата, като активността на търговията остана сравнително слаба. Естествено, коментарите на анализаторите се насочиха към рисковете от сериозно обръщане на пазара, когато стана ясно, че Сенатът не подкрепя вече прокараните в Конгреса промени на данъчните закони.
Инвеститорите игнорираха тези рискове, като ефектът върху тях се оказа по-силен в Европа, отколкото на щатския пазар. Банковите акции бяха най-разпродавания сектор през миналата седмица, без това да има връзка с данъчната реформа. Увеличаването на кредитирането и новините за нарастване на провизиите за лоши заеми се оказа причината, която доведе до извличането на печалби от финансовия сектор. Това е изключително показателно за фондовия пазар в момента.
Всяко негативносъбитие, но подплатено с реални новини за загуби или рискове, води до продажби на акции. Инвеститорите са наясно, колко е прекупен пазара в момента, но чакат първо причините да продават.
Вниманието ще бъде насочено през тази седмица към данните за инфлацията, като внезапно ускоряване на ръста на цените ще доведе до притеснения за повишаване на лихвите и може да ускори продажбите на акции. Вероятността, обаче, това да се случи, е малка.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.