Следващият американски президент може да наследи по-добра от очакваното икономика
Докато американският президент Доналд Тръмп и бившият вицепрезидент Джо Байдън се подготвят за първия си дебат преди изборите на 3-ти ноември, най-важният въпрос, който стои пред тях, е какво ще бъде състоянието на американската икономика през януари, когато започва следващият президентски мандат, пише Конър Сен за Блумбърг.
Икономическата ситуация в момента е изключително динамична, но вече разполагаме с данни за пет месеца от март насам, които показват, че настоящата криза не е като тази от 2007 до 2009 г. Макар че икономическата активност в много сектори остава под натиск, различните показатели за нагласите на бизнесите и потребителите предполагат, че икономическите условия са по-близки до тези от 2016 г., отколкото до ситуацията, пред която бяхме изправени по време на световната финансова криза.
Разбира се, все още съществува значителна несигурност относно икономическите последици от пандемията, ефективността и достъпността на ваксини и държавните мерки за стимулиране на икономиката през този или следващият президентски мандат. Все по-вероятно обаче изглежда, че следващият държавен глава на САЩ ще наследи икономика, която прилича повече на тази от началото на мандата на Тръмп през 2017 г., отколкото на тази, пред която се изправя Барак Обама през 2009 г.
Четирите ключови икономически показателя са пазар на труда, финансите на домакинствата, имотния пазар и икономическите нагласи. Ако анализираме постигнатия в периода 2009-2019 г. напредък всеки един от тези сектори може да придобием добра представа за настоящото състояние на американската икономика.
Най-слабо представящият се от четирите показателя е пазара на труда. Равнището на безработица в САЩ за месец август е 8,4%, което е същото ниво като в началото на 2012 г. Делът на заетите в групата 25-54 години е 75,3%, като това също отговаря на равнището от преди осем години. И двата показателя би трябвало да се подобрят през следващите четири месеца на фона на постепенното икономическо възстановяване в редица страни.
Финансовото състояние на домакинствата обаче разкрива по-оптимистична картина. По-рано прогнозирах, че нетното богатство на американските домакинства ще достигне нов рекорден връх до края на третото тримесечие. Това се обаче се случи още в края на второто тримесечие благодарение на възстановяването на фондовите пазари и на поскъпването на цените на жилищата. Нещо повече, този резултат не се дължи просто на факта, че богатите са станали още по-богати. Проучване на Федералния резерв от юли показва, че най-големият ръст се наблюдава при домакинствата с ниски доходи.
При имотния пазар нещата стоят още по-добре. Да се каже, че той преминава през V-образно възстановяване, би било крайно недостатъчно. Имотният пазар е бил толкова силен за последно преди 14 години. Не е сигурно каква степен тази тенденция ще се запази през 2021 г., но продажбата на жилища е двигател за растеж.
Нагласите на бизнеса и потребителите са може би най-добрият показател за икономическото състояние в САЩ в момента ,тъй като те включват затрудненията на пазара на труда, възстановяването на цените на имотите и акциите, както и начина, по който хората гледат на бъдещето. През август индексът на потребителското доверие в САЩ, изготвян от Conference Board, достигна същите нива като тези от средата на 2014 г.
Като вземем предвид всички тези показатели, то може да прогнозираме, че макар да има нужда от помощ в някои сектори, през януари американската икономика няма да изглежда толкова зле, колкото преди няколко месеца.
Силният имотен пазар и доброто финансово състояние на домакинствата поставят САЩ в добра позиция за икономическо възстановяване. Още няколко месеца на възстановяване може да поставят пазара на труда в ситуация, наподобяваща тази от 2013 г. Икономическите нагласи са някъде по средата, което предполага бизнес среда, сходна на тази от 2017 г. Както се вижда, нито един показател не дава сигнали, че американската икономика се е запътила към срив, подобен на този от времето на световната финансова криза.
Критична задача пред следващия президент ще бъде да възстанови икономиката до нивото, което бе регистрирано в началото на 2019 г. Това обаче ще изисква въвеждането на политики, които да подкрепят най-тежко засегнатите от пандемията. Предстои да разберем дали следващият държавен глава на най-голямата икономика в света ще приеме подобни политики.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.