Тръмп с коронавирус - какво следва?

Тръмп с коронавирус - какво следва?

Днес президентът на САЩ Доналд Тръмп съобщи, че той и първата дама Мелания са дали положителна проба за COVID-19. Това накара мнозина да потърсят яснота относно съществуващите процедури за справяне със сценарии, при който американският държавен глава се заразява с коронавирус, пише Си Ен Би Си.

74-годишният Тръмп, който редовно се тества за COVID-19, написа в Twitter, че заедно със съпругата си незабавно ще се карантинират и ще започнат процеса по възстановяване.

Това развитие, което идва в навечерието на президентските избори на 3 ноември, повдигна въпроса дали други високопоставени членове на американското правителство са имали контакт с вируса през последните дни и дали те също трябва да бъдат поставени под карантина.

Лекарят на Белия дом Шон Конли увери в свое заявление, че президентът и първата дама на САЩ се намират в „добро здраве, като планират да останат в резиденцията си в Белия дом по време на своето възстановяване“. „Ще ви държа в течение за всяко развитие“, добави той.

Какво следва

Джон Худак от „Brookings Institution“ очерта по-рано през тази година няколко сценария, предназначени да „защитят президента и продължаването на работата на администрация“ в случай на положителен тест на COVID-19.

По думите му тестът сам по себе си не е достатъчна причина за предприемане на спешни действия. „Тръмп вероятно ще продължи да се занимава със ежедневните си дейности и да управлява администрация без проблеми или с леко неразположение“, казва той.

Тази ситуация обаче може да създаде по-сериозни предизвикателства за хората около него.

„Нуждата от 24-часова защита поставя под опасност  от заразяване агентите на „Сикрет сървис“. Като се имат предвид обаче съвременните технологични възможности, президентът може да се карантинира и да поддържа контакт от разстояние с повечето, ако не всички, свои помощници, включително и тези, които обикновено присъстват на ежедневните му брифинги“, пояснява Худак.

Положителният тест означава, че трябва да се предприемат предпазни мерки за потенциалните наследници на Тръмп, които ще поемат управлението на САЩ при невъзможност на президента да продължи да изпълнява длъжността си.

Худак обяснява, че вицепрезидентът Майк Пенс, председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси и Председателят на председателят pro tempore на Сената на Съединените щати Чък Грасли  (които е трети в трети по линията на наследство), както и всички членове на кабинета на Тръмп, трябва да бъдат изолирани от държавния глава.

Диагнозата на президента означава, че е важно той „да продължи да общува с американския народ, особено ако симптомите му са леки“, казва Худак. „Появата на президента пред камера може да възстанови вярата в неговото здраве, да успокои изнервените американци, да стабилизира фондовите пазари и да сигнализира на света, че президентът е достатъчно добре, за да изпълнява длъжността си“, добавя той.

Действията, предприети от Тръмп срещу пандемията, са обект на остри критики, въпреки че самият той често се хвали за постигнатото от неговата администрация в борбата със здравната криза. На предизборен митинг в Охайо в края на миналия месец Тръмп заяви, че болестта „на практика не засяга почти никой“.

По последни данни на университета „Джонс Хопкинс“, в САЩ са регистрирани над 7,27 млн. случая на заразни с коронавирус, от които 207 808 са завършили с фатален край.

Мерките при тежко заболяване

Положителната проба на Тръмп идва няколко месеца, след като с коронавирус се заразиха 56-годишният британски премиер Борис Джонсън и 65-годишният бразилски президент Жаир Болсонаро.

Битката на Джонсън с COVID-19 беше доста тежка. Лидерът на управляващата във Великобритания Консервативна партия прекара три вечери в интензивното отделение на болница в Лонд през месец парил, като външният министър Доминик Рааб пое временно длъжността на премиера.

Худак казва, че макар Тръмп да има достъп до едни от най-добрите здравни грижи в света, „неговата възраст и наднорменото му тегло го поставят във високорисковите групи от населението.“

„Ако се стигне до злощастен сценарии, при който президентът ще има нужда обдишване или други терапии, които биха нарушили когнитивните му възможности или способността му да общува, има няколко процедури, които ще влязат в сила“, коментира Худак.

Ако Тръмп не може да продължи да изпълнява задълженията си като президент, той може да се позове на раздел 3 от 25-тата поправка на Конституцията на САЩ, която ще позволи на вицепрезидента да стане „действащ държавен глава“, докато самият президент не уведоми Камарата на представителите и Сената, че може да поднови изпълнението на задачите си.

От поправката президентите Роналд Рейгън през 1985 г. и Джордж У. Буш през 2002 и 2007 г.

В случаи че състоянието на Тръмп се влоши рязко и той няма способността да се позове на раздел 3, то решение на проблема може да предостави следващият раздел от поправката.

В този случай вицепрезидентът и мнозинството от кабинета на президента ще уведомят Камарата на представителите и Сената, че президентът не може да изпълнява задълженията си. При този случаи отново ръководната роля ще бъде заета от вицепрезидента.

„Макар че президентската недееспособност е сериозна национална ситуация, правителството ще продължи да изпълнява функциите без проблем, докато президентът се възстанови“, казва Худак.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ