Задържането на журналисти се превърна в "новото нормално"

Задържането на журналисти се превърна в новото нормално

В Китай награденият фотожурналист Лу Гуанг бе задържан от властите в регион, където около 1 млн. уйгури са държани в контролирани от държавата "лагери за превъзпитание". В Турция австрийският журналист Макс Зирнгаст беше арестуван и стана част от десетките затворени репортери в страната. В Мианмар двама журналисти от Ройтерс, Ва Лоне и Куав Сое О бяха арестувани, докато разследваха клането на рохингите.

Тези арести са само някои от примерите за усиленото противодействие срещу свободата на пресата по света, в което през последните три години са били задържани над 250 журналисти, се посочва в оповестения в четвъртък доклад на Комитета за защита на журналистите (CPJ). Групата с нестопанска цел е установила, че най-малко 251 журналисти са осъдени на затвор през 2018 г., като 70% от тях са обвинени в анти-държавни обвинения, като принадлежащи или подпомагащи групи, считани за терористични организации.

Това представлява "новото нормално", тъй като страните по света приемат "авторитарен подход към критичните новини", се казва в доклада. "Западът, който традиционно се противопоставя на подобни действия демонстрира пълно бездействие", казва авторката на доклада Елана Бейзер пред CNN. По отношение на правата на човека "не се вижда и никакъв натиск от Белия дом, поне публично", добавя тя.

Броят на журналистите, задържани през 2018 г., е спаднал спрямо миналогодишния рекорд от повече от 260 задържани. Този спад се дължи обче единствено на Етиопия, която спря арестите на журналисти и освобождава хиляди политически затворници благодарения на премиера реформист Аби Ахмед. 

"Тази година макар да не е на рекордни нива, все пак е показателна. Удивително е, че от толкова години авторитарните правителства могат да хвърлят хората в затвора и да не търпят никакви последици или международен натиск заради това", казва Бейзер. Според нея Европейският съюз, който се занимава със собствените си вътрешни проблеми, като популистките катаклизми и кризата с имигрантите, няма тежестта, която е имала срещу Турция - страна, която затвори 68 журналисти през 2018 г. "Дори когато турският президент Реджеп Тайип Ердоган се изяви като най-силният критик на Саудитска Арабия за убийството на журналиста Джамал Хашхоги, правителството му продължи да затваря повече журналисти от всички останали на планетата", се казва в доклада.

Докладът установява и че броят на журналистите, обвинени в разпространяване на "фалшиви новини", се е увеличил до 28 в световен мащаб - в сравнение с девет само преди две години. Най-много по това обвинение са задържани в Египет (19), следван от Камерун и Руанда ( по трима). Групата CPJ обвинява "засилената глобална реторика за "фалшиви новини"", сочейки като главен виновник за това президента на САЩ Доналд Тръмп. 

Дори и при нарастващия контрол след убийството на Хашгоги, Саудитска Арабия "засили репресиите си срещу журналистите в страната, като най-малко 16 журналисти са задържани до 1 декември тази година", се казва в доклада. Сред затворниците са четирима журналисти, които пишат за правата на жените.

След Турция, Китай има най-много задържани журналисти (47), следвани от Египет (25), Саудитска Арабия (16), Еритрея (16), Виетнам (11) и Азербайджан (10). Докладът цитира и задържането на най-малко 10 журналисти в китайския район Синцзян, където повече от 1 млн. уйгури са държани в лагери. 

"Тази година властите (в САЩ) засилиха и регулацията върху технологиите, които могат да заобиколят скандалната защитна стена на страната, издаваща списъци с "одобрени" новинарски агенции и изключваща адвокати, които представляват журналисти в затвора", пише групата. "Докато президентът Тръмп непрекъснато притиска Пекин за неговите търговски и технологични практики, правата на човека - като свободата на пресата и репресиите в Синцзян изобщо не са се появявали в заглавията."

Докладът установява, че 98% от журналистите са лишени от свобода от правителствата на собствените си страни, че 13% от задържаните по света са жени (увеличение с 8% спрямо миналата година) и че 30% от всички задържани журналисти са на свободна практика, а политиката е "най-опасната" тема, следвана от тази за човешки права.

Докладът на Комитета за защита на журналистите се появява точно една година, след като журналистите от Ройтерс Ва Лоне и Куав Сое О бяха арестувани и по-късно осъдени на затвор заради раазследването си върху клането на мюсюлманите рохингите от военните на Мианмар. Те бяха осъдени на седем години затвор през септември, присъда, която предизвика силна международна критика към лидера на страната Аун Сан Су Чи.

Тара Джон, CNN

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ