Как да забавим стареенето?
Учени от клиниката "Мейо" в Рочестър, Минесота, и от Американската асоциация за борба с болестта на Алцхаймер установиха, че физическите упражнения могат да забавят стареенето и свързаното с него влошено функциониране на мозъка, съобщи Лента.
Оказва се, че тренировките не само подобряват паметта и когнитивните функции у възрастните хора, а и спират развитието на невродегенеративни болести. Лекото когнитивно разстройство заема средно положение между свързаното с напредналата възраст обичайно влошаване на умствените способности и по-сериозна форма на деменция. Симптомите включват слаба памет, леки нарушения на речта и увреждане на когнитивните функции. Обикновено това не оказва голямо влияние върху качеството на живота, но увеличава риска от болестта на Алцхаймер и други тежки заболявания.
Учените анализирали резултатите от проучвания, посветени на методи за профилактика на деменция. Съобразената с препоръките на специалистите 150-минутна физическа активност седмично подобрява показателите у хората, засегнати от умерено увреждане на когнитивните функции. Учените препоръчват джогинг или бързо ходене 5 пъти по 30 минути или 3 пъти по 50 минути.
По данни на Американската академия по неврология, над 6 процента от хората на 60-годишна възраст и над 37 процента от 85-годишните в целия свят са засегнати от умерено когнитивно разстройство.
Резултатите от изследването са публикувани в Neurology.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Круизният кораб с огнище на хантавирус пристига в Нидерландия
Свят |Зеленски: Възможностите на Украйна за удари на далечно разстояние променят ситуацията и общото възприятие за руската война
Свят |Цените на петрола достигнаха двуседмичен връх след атака с дрон срещу атомна електроцентрала в ОАЕ
Енергетика |Победителите в Наградите „Златна ябълка“ 2026 с най-голям принос към каузите за децата ще станат ясни на благотворителен бал
ПР и събития |Тръмп: Времето на Иран за постигане на споразумение изтича
Свят |Цената на дизела в Германия падна под тази на най-бюджетния бензин E10 за първи път от март
Икономика |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |БФБ може да отбележи ръст заради победата на Дара на „Евровизия“
България |На днешната дата, 18 май. Международен ден на музеите
На днешната дата |Звездите за бизнеса от 18 до 24 май: Повече търпение и поглед към дългосрочните хоризонти
Хороскоп |Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Автомобили | Advertorial |Времето: Очаква ни топъл ден с променлива облачност
България |СЗО обяви епидемията от ебола в Конго и Уганда за извънредна ситуация от международно значение
Наука и Здраве |ADVERTORIAL
22 проекта в 16 области получиха финансиране по второто издание на грантовата програма на „Капка по капка“
Трансформацията на B2B търговията при индустриални и производствени компании
Коментари
Няма въведени кометари.