Какво е да живееш в най-студения град на света?

Снимка: Shutterstock

Градчето Оймякон се намира в източната част на Якутия и има население от 500 души. То е разположено в близост до полярния кръг и продължителността на деня варира от 3 часа през декември до 21 часа през краткото сибирско лято, когато нощите са "бели" и е светло почти през цялото денонощие.

Оймякон е най-студеното населено място на Земята и затова си печели името „Северен полюс на студа“. Най-ниската измерена температура тук е била -71°С в метеорологичната станция Томтор през 1933 г.

Интересно е, че тук водата не замръзва дори при обичайните минусови температури. Причина за това е фактът, че когато почвата около подземното езеро замръзне, тя изтласква водата нагоре, поради което тя се движи непрекъснато. Хората са свикнали на студа и се радват на доста добро здраве, като сред тях има и столетници. Всички необходими стоки се продават в един смесен магазин и по правило трябва да се консумират бързо, тъй като студът уврежда почти всичко. Така например, батериите на фотоапарата могат да работят не повече от 10 минути, а оставена навън, водката вече не може да се пие, а трябва да се реже.

Научете още на страницата на Obekti.bg.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Холивудската звезда Кейт Бланшет е назначена за професор по съвременен театър в Оксфорд
9 български поговорки за парите, които да (не)спазваме
На днешната дата, 24 юни. Еньовден
Защо най-талантливите служители спират да поемат рискове на работното място?
Времето остава променливо, на места се очакват валежи и градушки
Цените на петрола се понижиха, пазарите очакват възстановяване на корабоплаването през Ормузкия проток
Сенатът на САЩ прие резолюция за прекратяване на войната с Иран