Най-важното при бранд партньорство с известна личност

Най-важното при бранд партньорство с известна личност

Близо половината рекламодатели в САЩ планират да поlrtdj маркетинговите си бюджети за рекламиране чрез влиятелни в социалните мрежи личности тази година. 

Т.нар. инфлуенсър маркетинг процъфтява в последните години, задвижен от отказа от традиционните маркетингови методи в дигиталния свят като дисплей рекламата. Тя бързо се изчерпа като формат заради прехода към мобилна "консумация" на съдържание. 

За някои рекламодатели използването на влиятелни лица с много последователи и фен общност помага да се промотират и представят техни нови марки. Като изградени личности в социалните мрежи, тези хора предлагат да показват продуктите и услугите пред своя собствена публика. Предизвикателството е обаче, че онлайн публиките им стават все по-умни и прихващат неавтентичните думи и послания в публикации, както и видимото им усилие да рекламират нещо конкретно. 

Моята кариера започна в Холивуд и Парамаунт студио. Работихме тясно с много различни типове медийни таланти. Те партнираха с някои от най-големите брандове. По това време аз започнах да съзирам тенденции в това кои партньорства между известни личности и марки работят и кои се провалят ужасно. 

Когато кариерата ми се прехвърли към Силициевата долина по време на бума на социалните мрежи, все повече марки започнаха да търсят създаване на партньорство с известни хора в тях. Имах нещо като дежа вю - подобна тенденция се случваше, докато определени партньорства бяха обширно успешни, а други станаха безполезни начинания. 

Ключовият фактор, който разрграничаваше победителите от губещите е прост и той има много малко общо с вида на промотирания продукт или типа статус на свързващото се с него лице. Разликата се свежда до това дали посланикът-звезда наистина харесва продукта или услугата, които се е ангажирал да промотира, или не. 

Един от най-добрите примери, които съм виждал в това отношение, е със самата Ким Кардашиян Уест. Семейство Кардашиян е известно със своята вулгарна и често неприятна самопромоция. Членовете на фамилията също така обичат да се затрупват с марки и продукти до втръсване.

Компанията Glu Mobile на Николо ДеМази съобщи, че решава да представи следващата си... видео игра, изцяло и само центрирана... около Кардашиян. Мнозина вдигнаха вежди в почуда. И все пак, нещо беше различно в тази договореност, сравнено с други рекламирани от Кардашиян продукти. 

Въпреки че мнозина биха подложили под съмнение способностите на Кардашиян да бъде експерт в областта на видео игрите, тя беше експерт в друго поле - на самопромоцията и социалните мрежи. ДеМази договори сделка да даде на Кардашиян дял акции в играта и дори малко творчески контрол над финалния продукт. Крайният резултат беше мобилно приложение, което събра над 150 млн. долара за него и Кардашиян (изчислява се, че тя е получила от начинанието около 45 млн. долара). 

Glu после издаде други игри съвместно със знаменитости, но при тях го нямаше огромния успех на Ким Кардашиян. Причината за разликата е в лудата доза промоция, която екипът на Кардашиян породи. Те използваха всяка възможна социална мрежа и пиар издание. Публикациите на Кардашиян не бяха да привиква феновете си да изтеглят играта, вместо това те се фокусираха върху играта, върху нейните любими настройки и стратегии. Тя беше обсебена от играта и обожаваше всичко в нея и това резонира върху играчите. 

Тъй като голяма част от монетизирането на печалбите от играта беше залегнало в микротранзакции на пари по време на играенето, продължителността задвижи феновете и натрупа големи суми. 

В заключение, маркетингът чрез сътрудинчество с известни лица (Influencer marketing) ще продължава да грабва голям дял от новите маркетингови бюджети. С дисплей рекламата с остър спад в днешната мобилна епоха, тези програми за сътрудничество могат да се доказват като ефективни средства да се промотира бранда и да се създават нови клиенти. Ключът е да се прави сътрудничеството автентично и да се намират лица, които наистина харесват продукта или услугата, или конкретната ниша, в която се предлага брандът. 

Спрете да мислите в количества и да избирате звезди само на базата на статуса им или обхвата. Открийте технологични еангелисти, които да имат страст към това, което искате да промотирате.

По съвет на Ан Герини в Inc.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?