Всичко в облака – интервю с Борис Георгиев, директор на Google Cloud за Централна и Източна Европа и Централна Азия

Всичко в облака – интервю с Борис Георгиев, директор на Google Cloud за Централна и Източна Европа и Централна Азия

Google Cloud платформата има над 100 продукта и услуги под шапката си – какво можем… или по-скоро какво не можем да правим в облака?

Действително, броят на новите услуги нараства изключително бързо, особено сега, с навлизането на GenAI в много от индустриите, динамиката е много голяма – буквално всяка седмица излиза нещо ново на пазара. Google Cloud щеше да е петата enterprise софтуерна компания в света (ако я разгледаме самостоятелно от Alphabet), най-бързо растящата облачна платформа по приходи за последните няколко години – годишният ни оборот се увеличи 5 пъти за последните 5 години.
Преди 5–6 години повечето компании, с които разговаряхме, не гледаха толкова сериозно на облачните технологии, особено тези от Източна Европа. В момента е немислимо да се говори за иновации, конкурентоспособност и ръст на бизнеса, без да се използва облакът...

Имат ли бъдеще данните и услугите извън облака? Особено в контекста на изкуствения интелект и машинното обучение, може би дори квантовия компютинг?

Данните и услугите извън облака ще продължават да съществуват – облачните технологии не rизключват досегашните технологии, но предефинират и до голяма степен намаляват броя на случаите, в които облакът да не дава по-доброто решение. Това е причината и много от бизнесите по света да започват цифровата си трансформация именно като се възползват от изчислителните възможности на облака за много по-бързия и мощен анализ на данни. С бързото навлизане на AI огромният изчислителен ресурс на облака ни позволява да обучаваме все по-комплексни и големи модели, които да бъдат прилагани в много различни сфери като например ранно откриване на болести, по-бързото разработване на нови лекарства или mпремахване на езиковата бариера, когато разговаряме помежду си. С помощта на квантовите компютри такова обучение ще може да става за изключително кратко време, което може да бъде следващата революция в AI.

Каква е мениджърската формула за успех на Борис Георгиев и какво е бъдещето на индустрията, свързана с експоненциалния ръст на данните?

Прочетете интервюто с него тук.

Търсете „Мениджър” в:

- разпространителската мрежа в цялата страна

- на manager.bg/списание

- платформата за дигитално четене ZinZin

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ