11 факта за нашето тяло, които се оказат митове

11 факта за нашето тяло, които се оказат митове

Знаем, че яденето на сладко води до пристрастяване, знаем, че от много шоколад ни избиват черни точки по лицето, знаем, че алкохолът убива мозъчните ни клетки, знаем... а вярно ли е това, което "знаем". Редакторите на BrightSide ни представят кратък списък с открити заблуди относно няшето тяло и здраве. 

Проверете:

Мит 1: Таблетките витамини ни правят по-здрави

Витамините само регулират процесите в телата ни и ние трябва да бъдем внимателни при техния прием под формата на таблетки, тъй като прекаляването с тях е нож с две остриета и може да нанесе повече вреда, отколкото полза.

Мит 2: Бедната на кислород кръв е синя на цвят

Бедната на кислород кръв, която се изпомпва през вените към сърцето ни, определено не е синя - тя е с тъмно червен цвят. В учебниците е оцветена в синьо, за да се подчертае контрастът с богатата на кислород кръв. Вените през кожата ви изглеждат сини, заради начина по който се пречупва светлината, която попада върху тях.

Мит 3: Кафявата захар е по-здравословна от бялата

В действителност бялата и кафявата захар са едно и също нещо. Те се различават по отношение на използването на меласа, която придава на продукта тъмен цвят. Кафявата захар често погрешно се счита по-здравословна, защото не е толкова сладка като бяла, за сметка на по-голямото съдържание на вода.

Мит 4: Алкохолът убива мозъчните клетки

Голямото количество алкохол влияе на обменните процеси в организма и може да доведе до дефицит на кислород. Това може да навреди на връзките между мозъчните клетки, но тя не прави нищо срещу самите клетки.

Мит 5: Захарта прави децата хиперактивни

Захарта не прави децата хиперактивни. Захарта означава калории, а калориите означават енергия. Така че когато децата ядат много сладки неща, енергията просто извира от тях. Но не забравяйте, че най-вече захарта е изключително вредна за зъбите.

Мит 6: нервните клетки не се възстановяват

Това че нервните клетки не могат да се регенерират не е факт. Смъртта на нервните клетки е постояннен и изцяло естествен процес. Нови такива се появяват в различни части на мозъка. Когато човек се чувства стресиран, това е заради химията, които кара тези клетки да функционират и да си взаимодействат една с друга, а не заради самите нервните клетки, които се изразходват.

Мит 7: Лявото полукълбо на мозъка е източник на творчество, а дясното - на логиката

Вярно е, че лявото полукълбо на мозъка отговаря за някои функции, а дясното - за други. Истината е обаче, че областите, отговорни за нашата креативност, са разположени както в дясното, така и в лявото полукълбо.

Мит 8: Здравословната доза нощен сън е осем часа

Всеки знае, че здравословният сън отнема осем часа на нощ. И все пак различните хора се нуждаят от различно количество сън. За някои хора е достатъчно да спят в продължение на шест часа, за да се чувстват страхотно, докато други се чувстват изтощени дори и след като са спали в продължение на девет часа.

Мит 9: Антибиотиците убиват вирусите

Антибиотиците убиват само бактерии. Грипът е причинен от вируси, които не реагират на антибиотици. В този случай използването им е равнозначно на прилагането на лейкопласт, за да се отървете от главоболие - просто няма да сработи.

Мит 10: Шоколадът докарва черни точки

Учени веднъж извършват експеримент, давайки на група от доброволци, десет пъти повече шоколад от нормалното. Когато сравняват броя на черните точки преди и след експеримента, те не установяват никакви разлики. 

Мит 11: Захарта води до пристрастяване

През 2009 г., излезе книга за резултатите от експеримент, в който лабораторни мишки били хранени с големи количества захар в продължение на дни. След тази диета, те развили зависимост към захарта. Въпреки това, когато експериментът се повторил с хора, не се проявил същият ефект. И разбира се, човешките същества не могат да оцелеят само със захар.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ