Фалитът на 50 години скъсява живота
Хората, които внезапно се окажат на нулата, след като са прехвърлили 50-годишна възраст, са с 50% по-застрашени от смърт през следващите 20 години според първото по рода си изследване, публикувано в списанието на Американската медицинска асоциация.
Учените изследват как загубата на 75 и повече процента от имуществото се отразява на здравето в период от 2 години, пояснява Франс прес.
Близо 1 от всеки 4-ма американци над 51 г. е преживял подобен сценарий според проучването. Загубата на спестяванията, правени цял живот, бележи пик по време на кризата през 2007-2010 г., но в САЩ подобни ситуации се повтарят ритмично през последните 20 години, независимо от икономически климат.
Установихме, че загубата на спестяванията има дълбоко въздействие върху здравето на човека в дългосрочен план, казва основният автор на проучването Линдзи Пул от медицинския факултет в Северозападния университет.
Медиците са проучили група хора на възраст с ниски доходи, които никога не са били богати. При тях рискът да починат през следващите 20 години е 67% по-висок в сравнение с хората с добри спестявания и стабилен растеж през живота им.
Най-изненадващо беше откритието, че да имате пари и да ги загубите е почти толкова лошо за продължителността на живота, колкото и ако никога не сте имали пари, коментира Пул. Този повишен риск може да се обясни със затруднението да се плаща за медицински грижи и с повишената тревожност от финансовата загуба.
Изследването се базира на данни, предоставени от над 8700 участници в проучване на Националния институт за възрастните. Анкетираните са на възраст 51-61 г..
През 2016 г. проучване в британския Lancet свърза покачването на безработицата и бюджетните съкращения в сектора на здравеопазването след финансовата криза през 2008 г. с повишаването на смъртността от рак при близо половин милион души по света.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.