Как големите градове разболяват психиката
Животът в големия град е ежедневен сблъсък с множество източници на стрес. Дори и само сутрешната аларма на часовника често става причина за лошо настроение.
Безумният ритъм на градския живот първо се отразява на психиката. Ето кои са най-често срещаните психически болести сред жителите на мегаполисите.
Като отключващ фактор действа подложената на непрестанното въздействие на външни дразнители нервна система. Постоянният грохот на уличния трафик, прекалено яркото осветление в офисите, навалицата навън и в големи обществени пространства – всичко това води до разстройства на нормалните функции за възстановяване на организма като съня и апетита, а също и до потиснатост.
Основният признак, по който това състояние може да бъде разпознато, са безпричинните пристъпи на силен страх и паника, дори и на най-безопасните места. Непрекъснатото нервничене, треперене и усещане за дискомфорт в зоната на слънчевия сплит също са ясни симптоми.
Най-голямата опасност при тревожното разстройство, ако не бъде потърсена навреме помощ е, че може да стане хронично и да прерасне в патологичен страх от самота или пък точно обратното – от струпване на хора.
Неврастения
Това е една от най-разпространените диагнози сред жителите на големите градове. В зоната на риска са тези, които редовно не си доспиват, нямат време да се хранят нормално и малко почиват. Всичко това води до нервно изтощение.
Честите главоболия и усещането за отпадналост са сред симптомите на неврастенията. Човек става раздразнителен и разфокусиран, не може дълго да се занимава с каквато и да е физическа или умствена работа. Понякога неврастенията може да бъде объркана с депресия, тъй като и за двете са характерни апатията и нежеланието да правиш каквото и да е.
Синдром на хроничната умора
Всички много добре знаем, че прекаляването с работата води до здравословни проблеми. Постоянната умора обаче е само един от признаците на Синдрома на хроничната умора. Отличаващата разлика е, че жертвите му не се чувсват бодри дори и след продължителен отдих. Съпътстващи признаци са раздразнителност, безсъние ношем и сънливост денем, частична амнезия и безпричинни гневни пристъпи.
Агорафобия
Или, преведено – парализиращ страх от открити пространства. Може да бъде предизвикан от големи натоварвания и постоянен стрес. В зоната на риска са самотните, емоционални личности, на които им липсва близост. Страдащите от това разстройство също така изпитват и панически страх от тълпите.
Депресия
Според последните статистики от депресия вече страда всеки втори на планетата. Често, тя е следствие от хроничната умора или тревожното разстройство. Основните признаци: невнимателност, забавени и неловки движения, потиснатост, занижена самооценка, проблеми със съня, липса на апетит, смазващо чувство на вина или страх. Внимание, не ги подценявайте ! Депресията може да стане причина за нарушения в работата на сърцето, стомаха и други органи.
Паническо разстройство
Много прилича на тревожното разстройство. Изразява се в панически атаки, по време на които човек се задъхва и не контролира тялото си от внезапно нахлуващия в него ужас. Пристъпите са съпроводени също така с болки в гърдите и гърба.
Забележите ли, че често мените настроенията си, чувствате се ненужни и потиснати, а освен това често страдате от главоболия, определено трябва да се обърнете към специалист. Решително отстранявайте източниците на стреса и пазете здравето си!
Източник: PsyBlog
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.