Няколко странни визуални симптома са силен предиктор за болестта на Алцхаймер

Няколко странни визуални симптома са силен предиктор за болестта на Алцхаймер

Рядкото заболяване задна кортикална атрофия (ЗКА) включва странни, тревожни проблеми със зрението и пространственото осъзнаване - включително трудности при преценката на разстоянията, забелязването на движението и разпознаването на обекти - и ново проучване описва близката му връзка с болестта на Алцхаймер по-подробно от всякога.

ЗКА и болестта на Алцхаймер отдавна се свързват помежду си, тъй като имат много общи патологични промени в мозъка. Въпреки това рядкостта на ЗКА затрудняваше изследователите да я оценят напълно във връзка с Алцхаймер.

За да се справят с този проблем, международен екип от изследователи анализира данни за 1092 лица с ЗКА и установява, че тя е много силен прогностичен фактор за болестта на Алцхаймер: в 94% от случаите се наблюдават характерни за болестта на Алцхаймер промени в мозъка, които най-вероятно допринасят за ЗКА.

"Нуждаем се от по-голяма информираност за ЗКА, за да може лекарите да я разпознават", казва невропсихологът Мариан Чапло от Калифорнийския университет в Сан Франциско (UCSF).

"Повечето пациенти се обръщат към своя оптометрист, когато започнат да изпитват зрителни симптоми, и могат да бъдат насочени към офталмолог, който също може да не разпознае ЗКА. Нуждаем се от по-добри инструменти в клиничните условия, за да идентифицираме тези пациенти в ранен стадий и да им осигурим лечение."

Един от положителните ефекти, които това проучване може да има, е хората със симптоми на ЗКА да бъдат прегледани възможно най-рано. Средната възраст за поява на заболяването е 59 години - няколко години по-млада, отколкото при болестта на Алцхаймер - а средното време между появата на симптомите и първото посещение за диагностика е 3,8 години.

Проучването отбелязва много сходства между ЗКА и болестта на Алцхаймер по отношение на нивата на амилоид и тау в мозъка, като натрупването на тези протеини отдавна се свързва с появата на деменция.

Съществуват обаче и някои разлики, които биха могли да дадат на изследователите насоки за най-добрите начини на лечение.

"Пациентите с ЗКА имат повече тау патология в задните части на мозъка, участващи в обработката на визуално-пространствена информация, в сравнение с тези с други прояви на Алцхаймер", казва невропсихологът Рено Ла Жой от UCSF. "Това би могло да ги направи по-подходящи за антитау терапии."

Изследователите на новото проучване се надяват, че работата им може да доведе до по-добро разбиране на това как може да се прояви болестта на Алцхаймер и как тя, наред със ЗКА, започва да се проявява в мозъка.

Тъй като изследването обхваща хора от 16 различни държави, то е най-изчерпателният преглед на ЗКА досега - и поради близките му връзки с болестта на Алцхаймер ни дава различна гледна точка към деменцията, отколкото иначе получаваме.

"От научна гледна точка наистина трябва да разберем защо болестта на Алцхаймер е насочена конкретно към зрителните, а не към паметните области на мозъка", казва неврологът Гил Рабиновичи от UCSF.

"Нашето проучване установи, че 60 % от пациентите с ЗКА са жени - по-доброто разбиране на причините, поради които те изглеждат по-податливи, е една важна област на бъдещи изследвания."

Изследването е публикувано в Lancet Neurology.

Източник: Obekti.bg

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ