Най-големият айсберг в света се откъсна от Антарктида

Политика за бисквитки


Гигантски айсберг с обща площ около 4320 кв. км. се откъсна от Антарктида в западната част на ледения шелф Ronne, според уебсайта на Европейската космическа агенция (ESA).

Айсбергът "A-76" е с  дължина 170 километра и щирочина около 25 километра. В момента A-76 е в морето Уедъл.

На публикуваното изображение Европейската космическа агенция сравнява размера на айсберга с най-големия от Балеарските острови, Майорка. A-76 надхвърля площта на Майорка, особено по дължина.

Освен това в морето Уедъл е предишният „рекордьор“ - айсбергът А-32А, чиято площ по време на откъсването от Антарктида е била 3880 квадратни километра.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Велико Търново обяви бедствено положение заради поройни дъждове, реките в региона критично се повишават
Времето: Валежите продължава, по-обилни ще са в Западния и Централния Предбалкан
На фокус следващата седмица: Инфлация и лихви
Зад оставката на шефа на разузнаването на САЩ: Търкания с ЦРУ или разногласия с Белия дом за Иран
САЩ обмислят подновяване на ударите по Иран
Иновативни измервания разкриват тайната на устойчивата на земетресения Хеопсова пирамида
Учител №1 в света идва в България: Андрия Зафираку е гост на галавечер „Хоризонти 2026“
Неизвестно за известните: Легендата Шерил Саркисян проваля първия си албум заради мъжки глас и фалшиво име