Откриха най-далечната звезда в Млечния път

Откриха най-далечната звезда в Млечния път

Откриха най-далечната звезда в Млечния път

Астрономи откриха най-далечната звезда в Млечния път, която е на повече от милион светлинни години от Земята, съобщава Phys.org. Това се съобщава в прессъобщение на Калифорнийския университет в Санта Круз, публикувано на сайта Phys.org.

Звездата принадлежи към типа променливи звезди RR Лира, които се характеризират с голяма възраст, ниска маса и една и съща светимост, което им позволява да се използват като стандартни светещи обекти, разстоянието до които може да се изчисли от видимата яркост . Звездата се намира в галактическия ореол на Млечния път - разширена сферична област, обграждаща диска на галактиката и съдържаща разреден газ, отломки от стари звезди и тъмна материя.

Откритието е направено като част от проучването на клъстерите от следващо поколение Дева (NGVS) с помощта на телескопа Канада-Франция-Хавай. Основната цел на NGVS е да изследва галактиките в клъстера Дева, а не звезди от типа RR Лира. По тази причина учените трябвало внимателно да анализират данните, получени от астрономическото проучване. Обект на интерес за учените са предимно звездите, които са на преден план на изображенията на галактиките, включително елиптичната галактика M87.

Предишни изследвания показват, че галактическият ореол на Млечния път се простира на около 300 килопарсека, или един милион светлинни години, от галактическия център. Променливите звезди от типа RR Лира, открити в хода на нови наблюдения, са на разстояние от 20 до 320 килопарсека. Астрономите са ги идентифицирали по характерните им пулсации, но процедурата по търсене се усложнява от факта, че по-далечни обекти, като квазари, могат да се „преструват“ на звезди като RR Lира.

Според професора по астрономия Раджа ГухаТхакурта, резултатите от изследването определят истинските външни граници на Млечния път. Тъй като звездата се намира на почти половината от разстоянието между нашата галактика и галактиката Андромеда, е малко вероятно между тях изобщо да има празно пространство, където няма звезди.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ