Полезните свойства на лука
Лукът е добре известно селскостопанско растение, което е намерило широко приложение в народната и традиционната медицина, пише ABC Fact. Той е ценен поради високото съдържание на витамини, фосфор, органични киселини, етерични масла, микроелементи и фитонциди - химични съединения със силни бактерицидни свойства. Най-разпространеното използване на лука е в кулинарията, но още в най-древните трактати по всички краища на света се откриват многобройни лекарствени рецепти, които се основават на него.
Лечебните качества на растението са забелязани още от древни времена, както се вижда от произведенията на Авицена, Хипократ и други древни учени. Лечителите на древния Рим са съветвали мъжете да ядат лук за сила и смелост. Съвременните учени са установили, че ежедневната му употреба действа благотворно върху простатата, а при жените - при нарушения на менструалния цикъл. Либидото се увеличава и при двата пола. Редовната консумация на лук увеличава също апетита, подобрява храносмилателната система, увеличава енергията, подсилва сърдечно-съдовата система, предпазва от хипертония и атеросклероза. Във фармацията се използва широко като антибактериално, диуретично, слабително и подсилващо апетита лекарство. Препаратите, базирани на него, са много ефективни, при:
- уролитиаза;
- заздравяване на рани;
- пароксизмална кашлица;
- възпалено гърло;
- ревматизъм;
- хрема;
- астма:
- витаминен дефицит;
- анемия и много други заболявания.
Някои лечители казват, че лукът съдържа естествени антибиотици и това твърдение е абсолютно вярно. Ето защо растението е ефективно при заболявания, свързани с увреждане на функциите на дихателните пътища: ринит, трахеит, бронхит, катарални процеси в бронхиалното дърво; при тонзилит, тонзилит, стоматит, отит; при абсцеси и гъбични заболявания на външни или вътрешни епидермални слоеве; има положителен ефект в лечението на туберкулоза и пневмония.
Лукът съдържа голямо количество аскорбинова киселина (10 мг%), която е полезна за имунната система, витамин B1 (60 мг%), каротин, от който се синтезира витамин А в организма за защитните механизми на тялото и кожата. Освен това има:
- прости въглехидрати до 10%;
- етерични масла до 0.05%;
- азотни вещества до 2,5%;
- лимонена и ябълчена киселина;
- флавоноиди;
- инулин;
- фосфор;
- кверцетин или неговите гликозиди.
Ползите от лука са огромни, достатъчни за цялата книга. Ако ядете лук всеки ден без топлинна обработка, тогава устойчивостта на тялото към респираторни инфекции ще се увеличи.
В зимния сезон, когато свежите плодове и зеленчуци не са много, можем да открием силен съюзник срещу вирусите и снижения тонус в най-простичкия на пръв поглед зеленчук - лука.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.