Слънчевата система се оказва по-голяма, отколкото се смяташе досега

Слънчевата система се оказва по-голяма, отколкото се смяташе досега

Слънчевата система се оказва по-голяма, отколкото се смяташе досега

Нови анализи, базирани на космическите наблюдения на далечни обекти показват, че Слънчевата система се простира по-далеч, отколкото се предполагаше досега. Това се посочва в нов доклад на уебсайта на Асоциацията на университетите за космически изследвания (USRA).

Досега се смяташе, че Слънчевата система свършва отвъд пояса на Кайпер - дифузно поле от ледени камъни, разположено на 48 астрономически единици от Земята (б.р. една астрономическа единица се равнява на около 150 милиона километра).

Изучавайки други звездни системи изследователите установиха, че полетата от отломки около звезди, сравними със Слънцето, се простират на поне два пъти по-голямо разстояние, което прави нашата родна система да изглежда доста компактна в космически мащаб.

Екип от астрономи, ръководен от специалисти от Центъра по астрономия и астрофизика "Херцберг" в Канада, анализира данните от сондата "Нови хоризонти", изпратена извън Слънчевата система през 2006 г. Учените са използвали алгоритъм за машинно обучение, като са обучили невронна мрежа да разпознава обекти в тъмнината на дълбокия космос. Изкуственият интелект е идентифицирал приблизително два пъти повече обекти от Пояса на Кайпер, което показва предполагаемо увеличаване на плътността на материала на разстояние от 60 до 80 астрономически единици от Земята. Така според новите данни Слънчевата система може да е заобиколена от двоен пръстен от ледени отломки, което прави размерите ѝ сравними с тези на други звездни системи.

На този етап обаче астрономите не знаят на какво се дължи разстоянието между първия пръстен на пояса на Кайпер и предполагаемия втори, който е далеч отвъд Плутон.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ