Средната продължителност на живота - за пръв път в застой от 100 години насам
Строгите икономии са довели до неблагоприятен ефект за здравето ни, според доклад на професор сър Майкъл Мармот от UCL Institute of Health Equity, цитиран от Neurosciencenews.
Освен това докладът сочи, че средната продължителност на живота е в застой за първи път от 100 години. За най-бедните 10% от жените във Великобритания пък, продължителността дори е намаляла, а смъртността на лица между 45 и 49 години се е увеличила вследствие употреба на наркотици и самоубийства.
10 години след като професор сър Мармот публикува за пръв път "Marmot Review", новият доклад потвърждава, че през последното десетилетие неравнопоставеността в здравеопазването като цяло се е разширила, а времето, прекарано в "лошо" здраве, се е увеличило от 2010 г.
Той също така показва увеличаване на разликата в здравеопазването север/ юг (Великобритания), където най-голямо намаление се наблюдава в най-нуждаещите се 10% от кварталите в Североизточния регион, а най-голямото увеличение на най-малко лишените от 10% квартали в Лондон.
Прегледът през 2020 г. отхвърля теорията, че забавянето на продължителността на живота може да се дължи единствено на тежки зими или грип. Докладът посочва, че повече от 80% от забавянето между 2011 г. и 2019 г. е резултат от влияния, различни от смъртността, свързана със зимата. А забавянето на подобряването на продължителността на живота във Великобритания е по-забележимо, отколкото в повечето европейски и други страни с високи доходи, с изключение на САЩ.
Прегледът подчертава, че здравето ни не е само въпрос на това, доколко добре се финансира здравната услуга и нейните функции. Тъй като здравето е тясно свързано с обстоятелствата, при които се раждаме, растем, живеем, работим и възрастта ни, големите съкращения на финансите ни от строгите икономии са довели до неблагоприятен ефект.
Колкото по-ограничени от района в който живеем, толкова по-кратка е продължителността на живота. Този социален градиент стана по-голям през последното десетилетие и се отрази най-силно при жените в най-нуждаещите се 10%.
Има подчертани регионални различия в продължителността на живота, особено сред хората, живеещи в по-ограничени се райони. Смъртността нараства при мъжете и жените на възраст 45-49 години най-вече заради т. нар. "смъртни случаи от отчаяние“ (самоубийства, злоупотреба с наркотици и алкохол).
Има жилищна криза и нарастване на бездомността; хората нямат достатъчно пари, за да водят здравословен живот и има все по-игнорирани общности с лоши условия на живот и все по-малко причини за надежда.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.