Учените предупреждават за заплахата от връщане към времената преди пеницилина

Учените предупреждават за заплахата от връщане към времената преди пеницилина

Антибиотиците стават все по-неефективни, което представлява най-голямата медицинска заплаха от десетилетия, пише Bild. Благодарение на първия антибиотик - пеницилин, открит през 1928 г. от британеца Александър Флеминг - средностатистическият човек е успял да живее с 30 години по-дълго, отколкото в периода преди пеницилина. Сега човечеството отново е изправено пред заплаха, тъй като все повече бактерии са резистентни на антибиотици, а новите лекарства са твърде малко, посочва изданието.

„Губим постиженията на съвременната медицина и се връщаме към времената преди откриването на пеницилина“, предупреди Матиас Плотц, президент на Дружеството за антибактериална терапия „Паул Ерлих“. Супербактериите са бактерии, които са развили резистентност към антибиотици и други антимикробни средства. Инфекциите, причинени от такива бактерии, са трудни за лечение, което увеличава риска от усложнения и смъртност. Резистентността се развива поради прекомерна или неправилна употреба на антибиотици, което кара бактериите да се адаптират и да станат резистентни към лекарствата.

Според микробиолога и професор в института Лайбниц Ивон Маст, фактът, че все повече и повече устойчиви на антибиотици бактерии се появяват на фона на недостига на нови лекарства, представлява сериозна заплаха.

Скорошно проучване установи, че до 2050 г. повече от 39 милиона души по света могат да умрат от инфекции, причинени от супербактерии. Вече само в Европейския съюз 35 хиляди души умират всяка година от инфекции поради бактериална резистентност към антибиотици, отбелязва Bild. Лекарят по интензивно лечение проф. Франк М. Брункхорст от университетската болница в Йена идентифицира две основни причини за резистентността на патогенните микроорганизми към антибиотици. Първият е предписването на голям брой такива лекарства, особено в амбулаторни условия. По-специално при настинки при деца и цистит.

„Втората причина: поради международните пътувания, които отново процъфтяват след пандемията от коронавирус, получаваме много резистентни микроби. Нивото на съпротива е изключително високо, особено в страни като Гърция, Португалия, Турция, както и в Индия и други азиатски страни“, обясни той. От 2017 г. досега са одобрени само 12 нови антибиотици, пише изданието.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ