Прогноза: 110 лекарства ще бъдат патентовани в Европа през следващото десетилетие

Прогноза: 110 лекарства ще бъдат патентовани в Европа през следващото десетилетие

Прогноза: 110 лекарства ще бъдат патентовани в Европа през следващото десетилетие

В Европа 110 лекарства ще бъдат патентовани през следващото десетилетие и вратите на пазара ще се отворят за повече биоподобни. Европейският съюз е похарчил 8 млрд. евро за закупуване на генерични биологични продукти през 2022 г., според доклада „Въздействието на конкуренцията с биоподобни продукти в Европа“, изготвен от Iqvia. Това изплащане ще се увеличи с навлизането на повече лечения, става ясно от доклада, цитиран от elEconomista.es

Първият биоподобен лекарствен продукт се появи преди почти две десетилетия, припомня изданието. Определени като биологично лекарства, те носят със себе си редица предимства: те са алтернатива на оригиналните лекарства, след като загубят патент или други форми на изключителност на пазара. В допълнение, те подобряват достъпа на пациентите, избора на медицинска рецепта и осигуряват сигурност, се посочва в доклада на Iqvia.

Въпреки ползите, изследванията показват, че има клонове, които рискуват да нямат никакви биоподобни. Това са противоракови лекарства с висока сравнителна цена, молекули с ниска търговска стойност – прогнозирани приходи от по-малко от 500 милиона, лекарства сираци, уникални биологични терапии и второ поколение молекули и биологични комплекси – като конюгирани антитела или клетъчни и генетични терапии.

В момента се разработват биоподобни за 27% от биопрепаратите с висока търговска стойност – около 500 милиона. Въвеждането им обаче е по-предизвикателно в тези молекули, които имат стойност под един милиард евро и тези, насочени към патологии сираци. Що се отнася до последното, 39 лекарства за редки болести ще бъдат патентовани през следващото десетилетие и само едно от тях е привлякло развитието на биоподобни.

Навлизането и приемането на биоподобни е неравномерно сред държавите-членки на Европейския съюз. Все повече пациенти обаче използват този вид лечение. От една страна, това се дължи на приемането от здравните специалисти. 63% потвърждават, че възприятието им за този вид лекарства се е развило през годините и освен това 83% имат положителна оценка.

Преди да излезе на пазара в Испания, например, биоподобното лекарство трябва да получи одобрение и финансиране от министерството на здравеопазването. Цената му трябва да бъде между 20 и 25% по-ниска от референтното лекарство. По същия начин повечето от генеричните биологични препарати са за болнична употреба, така че в крайна сметка, тъй като се купуват чрез конкурси, към които се придържат лабораториите, цената е много по-ниска, достигайки отстъпка от 50 до 70% в сравнение с оригинала.

Процесът на изследване на биоподобните лекарства е много скъп, бавен и сложен, но когато навлязат на пазара, те водят до икономии в разходите за здравеопазване. През 2022 г. – последните налични данни – те са спестили 1 млрд. евро за националната здравна система в Испания. По-конкретно, 6,7% повече от предходната година (937 милиона) и 14,6% повече от 2020 г. (872 милиона). Тенденцията показва, че спестяванията се увеличават и ще продължат така и занапред в годините, според оценки на Испанската асоциация на биоподобните (BioSim).

В Испания има 173 предприятия за производство на лекарства, но само 11 са за производство на биотехнологични лекарства. Всъщност тези на Mabxience, разположени в Леон, и Rovi в Гранада се открояват. Експерти в сектора твърдят, че Испания има дефицит на заводи за този вид лекарства, въпреки факта, че повечето одобрени терапии са все повече биологични.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ