В Китай клонираха примати за първи път

В Китай клонираха примати за първи път

В Китай клонираха примати за първи път

Китайски учени клонираха за пръв път маймуни, използвайки същата технология, която преди две десетилетия доведе до появата на бял свят на овцата Доли, съобщи американското списание „Нюзуик‘

Напълно идентичните дългоопашатите макаци Жонг Жонг и Хуа Хуа се раждат съответно преди осем и шест седмици, което ги превръща в първите примати(разред бозайници, включващ маймуните, човекоподобните маймуни и хората), клонирани от неембрионална клетка.

Изследователи от Института по неврология към Китайската академия на науките в Шанхай заявиха, че тяхната работа може да помогне за изучаване на заболяванията при генетично еднородните маймуни и че тя ни приближава по-близо до клонирането на хората.

„Това означава, че бариерата за клонирането на различни видове примати, включително и хора, вече е преодоляна“, заяви директорът на института Мумин По.

 „Разбихме тази бариера, за да създадем животински модели, които са полезни за медицината и за човешкото здраве. Нямаме намерение да прилагаме този метод върху хора“, добави По.

Двете новородени са здрави и растат нормално. Учените заявиха, че очакват през следващите месеци да се появят още клонирани макаци.

След успешния експеримент с Доли в Шотландия през 1996г., учените успешно използваха тази технология за клонирането на повече от 20 други животински вида, включително крави, прасета, кучета, зайци и мишки.

Опитите за клониране на примати обаче винаги завършваха с неуспех, което накара някои учени да стигнат до заключението, че приматите имат някаква резистентност към клонирането.

Новото изследване показва, че случаят не е такъв, но нивото на успеваемост при опитите продължава да бъде изключително ниско. Китайските учени са използвали общо 127 яйцеклетки, от които са се появили само два живородени макака.

„Това продължава да бъде една много неефективна и опасна процедура“, заяви Робин Лоуел-Бадж, експерт по клониране от института „Франсис Крик" в Лондон.

„Този експеримент не е стъпка към установяването на методи за получаване на живородени човешки клонинги. Би било глупаво да опитаме нещо подобно.“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ