Всекидневните удоволствия са полезни за мозъка, твърдят учени
Слушането на музика, пиенето на кафе и други всекидневни удоволствия са полезни за човешкия мозък, като подобряват когнитивните функции, включително концентрацията и паметта. До това заключение достигнаха изследователи от Нюйоркския университет.
В експериментите участниците са изпълнявали когнитивни тестове, докато са слушали музика, пили са кафе и са вдишвали аромати според индивидуалните си предпочитания.
Изследваните лица са носили гривни и сензори за мониторинг на кожата и мозъка.
Използвайки алгоритъма MINDWATCH, учените са анализирали мозъчната активност чрез електродермалната активност - промените в електропроводимостта на кожата, предизвикани от емоционален стрес.
Изследователите са доказали, че музиката и кафето значително променят мозъчната активност на участниците, модулирайки изпълнението на задачите, свързани с работната памет.
Чрез алгоритъма MINDWATCH е установено, че стимулацията с всекидневни удоволствия предизвиква повишена активност на мозъчните бета-вълни, в резултат на което когнитивните способности достигат своя пик.
Изследователите са тествали три вида музика: познати на субекта енергична и релаксираща музика и нова музика, генерирана от изкуствен интелект (ИИ), която отразява неговите вкусове.
Слушането на позната енергична музика е довело до по-голямо повишаване на ефективността, измерена чрез времето за реакция и правилните отговори, отколкото релаксиращата музика. Музиката, генерирана от изкуствен интелект, е дала най-голям тласък, но това трябва да бъде потвърдено в допълнителни изследвания.
Консумацията на кафе е довела до забележимо, но по-слабо изразено повишаване на производителността в сравнение с музиката. Най-слабо повишение е отчетено под въздействието на вдишваните аромати.
Изследването е публикувано в Scientific Reports.
Източник: Obekti.bg
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Г-7 е в готовност да предприеме действия в защита на световните енергийни доставки
Свят |Днес Словения избира парламент
Свят |Иран заплаши с удари по инфраструктура в Близкия изток след ултиматума на Доналд Тръмп за Ормузкия проток
Свят |Цени на храните в България: Доматите и ябълките поскъпват най-много, краставиците поевтиняват
Икономика |Времето: Облачно с валежи от дъжд на много места
България |Прекомерната сговорчивост може да ви струва скъпо в кариерата
Техники за успех |Времето: Облачно с валежи от дъжд на много места
България |Куба отказва да преговаря за президентския мандат на Диас-Канел със САЩ
Политика |Цени на храните в България: Доматите и ябълките поскъпват най-много, краставиците поевтиняват
Икономика |Взрив избухна в центъра на София срещу Руската църква
България | Advertorial |Цитат на деня
Цитат на деня |Heineken се стреми да съхрани ирландската пъб култура с документален филм
Маркетинг |На днешната дата, 22 март. Световен ден на водата
На днешната дата |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.